• facebook
 • rss
 • Z Edytą w parku

  Agata Combik

  dodane 12.09.2012 12:33

  Granitowy obelisk ze słowami słynnej wrocławianki o Bogu, który jest ostatecznym celem wszystkich poszukiwaczy prawdy, poświęcił abp Marian Gołębiewski 7 września.

  Św. Edyta Stein – w zakonie Teresa Benedykta od Krzyża – jest od 2011 r. patronką parku przy kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu (okolice ul. kard. S. Wyszyńskiego i Nowowiejskiej). – Ten fakt wciąż jeszcze nie ugruntował się w świadomości wrocławian – zauważa Lilianna Laryś, która razem z Anitą Stefańską i innymi osobami „zaprzyjaźnionymi” z Edytą zabiegała o kolejną formę przypomnienia tej postaci. – Tuż obok jest park, któremu patronuje prof. Stanisław Tołpa. Znajduje się tam kamień ku czci profesora. Pomyśleliśmy więc, że Edyta też mogłaby mieć taki znak.

  Ponad 2-metrowy kamień stanął przy uczęszczanej parkowej alejce, umiejscowiony tak, by rzucał się w oczy przechodniom. Można na nim przeczytać często cytowaną myśl E. Stein: „Bóg jest prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział” oraz krótką informację o świętej.

  Kamień stoi przy alejce prowadzącej w stronę kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie Edyta często się modliła   Kamień stoi przy alejce prowadzącej w stronę kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie Edyta często się modliła Agata Combik

  W czasie uroczystego poświęcenia obelisku ks. Jan Gondro, dyrektor salezjańskiego gimnazjum, przywołał słowa dyrektora szkoły, do której chodziła Edyta. Przedwojenny pedagog, nawiązując do jej nazwiska, stwierdził: „Uderz w kamień, a odezwie się mądrość”. Postać świętej filozof i karmelitanki przypomniał chwilę wcześniej abp Marian Gołębiewski w czasie Mszy św., która jednocześnie otwierała nowy rok szkolny w salezjańskim gimnazjum pw. św. Edyty Stein. Przypomniano, że w tym roku przypada 70. rocznica jej śmierci, jak również śmierci „Poznańskiej Piątki” – pięciu wychowanków salezjańskiego oratorium w Poznaniu. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a ich starsi koledzy przedstawili tradycyjną inscenizację ku czci świętej patronki.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół