• facebook
 • rss
 • Henryków: jubileusz hierarchy i obtuniczyny

  Karol Białkowski

  dodane 17.11.2012 15:19

  W Henrykowie kard. Henryk Gulbinowicz obchodził 89. urodziny, a alumni I roku seminarium przyjęli tuniki.

  Uroczystościom w pocysterskim opactwie w Henrykowie przewodniczył nuncjusz apostolski abp Celestino Migiliore.

  Ks. Jan Adamarczuk, rektor henrykowskiej placówki, która wchodzi w skład Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, podkreśla, że jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w tak uroczysty sposób sprawowany jest obrzęd obtuniczyn kleryków.

  Ksiądz rektor przypomina, że obrzęd jest symbolicznym rozpoczęciem przygotowań do kapłaństwa. Alumni otrzymują białe tuniki, których używają później podczas liturgii. Stroje mają ich wyróżniać od kolegów i przypominać o zobowiązaniach, jakie na nich czekają w związku z byciem osobą duchowną i codziennego kroczenia za Chrystusem.

  Podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Celestino Migiliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce, tuniki przyjęło 26 alumnów. – To są ci, którzy potrafili odpowiedzieć na głos Chrystusa – cieszy się ks. J. Adamarczuk i podkreśla, że młodych mężczyzn gotowych oddać swoje życie Chrystusowi jest w tym roku więcej niż w ubiegłym.

  Eucharystia w pocysterskim opactwie w Henrykowie była też dziękczynieniem z okazji 89. urodzin kard. Henryka Gulbinowicza. W modlitwie w intencji dostojnego jubilata wzięli udział metropolita wrocławski, abp Marian Gołębiewski, abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, oraz biskupi: Edward Janiak, ordynariusz kaliski, Antoni Dziemianko, ordynariusz piński (Białoruś), oraz Andrzej Siemieniewski.

  Nuncjusz apostolski w homilii przypomniał drogę kard. Gulbinowicza do archidiecezji wrocławskiej i cieszył się, że jubileusz jest okazją do spotkania i wyrażenia szacunku dla byłego metropolity wrocławskiego.

  Abp Celestino Migliore przypomniał, że rozpoczęty w ubiegłym miesiącu Rok Wiary jest zaproszeniem chrześcijan do przemyślenia motywów swojej wiary i do uczynienia jej radosnym przeżyciem.

  Uroczystości zakończyło poświęcenie odnowionej auli seminaryjnej.

    Kard. Henryk Gulbinowicz był metropolitą wrocławskim w latach 1976–2004. Jego następcą został abp Marian Gołębiewski
  Karol Białkowski/GN

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół