• facebook
 • rss
 • Adwentowe zasłuchanie

  Agata Combik

  dodane 09.12.2012 00:30

  Spotkanie z pięknem, modlitwa i refleksja nad muzyką w liturgii – koncert Zespołu Wokalnego Rondo i Zespołu Ars Cantus u paulinów był nie tylko przeżyciem estetycznym.

  W czasie kolejnego Koncertu Adwentowego u Paulinów Artur Piwkowski, organista wrocławskiej parafii pw. św. Mikołaja, przywołał słowa Benedykta XVI o tym, że muzyka sakralna może nawracać, nie jest „dodatkiem do liturgii czy jej upiększeniem, ale sama jest liturgią”, a słuchanie to także forma aktywnego uczestnictwa w celebracjach liturgicznych. 

  Pierwszą część koncertu wypełniły utwory maryjne w wykonaniu Zespołu Wokalnego Rondo SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu pod dyr. Małgorzaty Podzielny – utwory prowadzące od baroku po czasy współczesne.

  Rozpoczęła je muzyczna rozmowa Maryi z Archaniołem zawarta w utworze „Dixit Maria” Hansa Leo Hasslera, zwieńczyło „Ave maris stella” Edwarda Griega. W drugiej części koncertu Zespół Ars Cantus pod dyr. Tomasza Dobrzańskiego zaprezentował utwory z Kodeksu Wrocławskiego (koniec XV wieku), swego czasu prawdopodobnie wykonywane w naszej katedrze.

  – Wiele utworów z Kodeksu Wrocławskiego to unikatowe dzieła miejscowych mistrzów – tłumaczył A. Piwkowski, wyjaśniając, że wspomniany kodeks jest jednym z dwóch zachowanych w całości śpiewników śląskich. Ale do tej pory wykonywane były tylko nieliczne utwory w nim zapisane. Artyści z Ars Cantus zaśpiewali m.in. wybrane części „Missa Anonyma”.

  Organista z parafii pw. św. Mikołaja przywołał muzyczne tradycje minionych wieków, wskazał na coraz częstsze dziś korzystanie w liturgii z dawnej literatury muzycznej. Przypomniał też soborową Konstytucję o Liturgii Świętej, podkreślającą znaczenie śpiewu gregoriańskiego i polifonicznego.

  15 grudnia przy ul. św. Antoniego odbędzie się ostatnie z adwentowych muzycznych spotkań. Są one również okazją do wsparcia konserwacji zabytkowych organów w tutejszym kościele. Organizatorzy już teraz zapraszają słuchaczy na wielki koncert wielkopostny.

  Zespół Ars Cantus   Zespół Ars Cantus Agata Combik/GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół