• facebook
 • rss
 • Czy będzie święty opiekun?

  Ks. Rafał Kowalski

  dodane 11.12.2012 17:15

  We wtorek 29 stycznia Rada Miejska Oleśnicy rozpatrzy projekty uchwały o ustanowieniu św. Jana Ap patronem miasta. To propozycja proboszczów oleśnickich parafii.

  Przypomnijmy - wniosek podpisany przez trzech oleśnickich proboszczów: ks. Władysława Ozimka, ks. Zdzisława Paducha oraz ks. Jana Kudlika trafił do oleśnickiego magistratu jeszcze w ubiegłym roku. We wtorek 29 stycznia na pierwszej w 2013 r. sesji radni pochylą się nad projektem uchwały, ustanawiającym św. Jana Apostoła i Ewangelistę patronem miasta.

  Oleśnica od lat związana jest z tym świętym. Wskazują na to herb i miejskie pieczęcie oraz bazylika pod wezwaniem autora czwartej Ewangelii. Aż trudno uwierzyć, że do tej pory władze nie wystąpiły o oficjalne ogłoszenie umiłowanego ucznia Jezusa swoim patronem. Decyzja rajców wydaje się tu być kluczowa, gdyż to Rada Miasta lub wyznaczona przez nią osoba może poprosić metropolitę wrocławskiego o przyznanie i ogłoszenie patrona. Ten po podjęciu decyzji informuje o niej Stolicę Apostolską. Uzyskawszy zgodę odpowiedniej dykasterii Kurii Rzymskiej, decyzja ta nabiera mocy prawnej.

  Wrocław ma bł. Czesława, Trzebnica – św. Jadwigę, a Świdnica – bł. Jana Pawła II. W wielu krajach zachodniej Europy poszczególnym miastom patronują osoby wyniesione na ołtarze. Nikogo to nie dziwi. Często władze tych miejscowości wraz z mieszkańcami bardzo hucznie obchodzą wspomnienia swoich patronów. Nie tylko wzywają ich orędownictwa, ale także wykorzystują marketingowo, organizując parady, festyny, marsze z okazji odpustu, przyciągając tym samym rzesze turystów.  Być może już niedługo w Oleśnicy uda się nie tylko spopularyzować nauczenie św. Jana, ale także wskrzesić związane z nim podania i legendy, co sprawi, że wielu Dolnoślązaków będzie przybywać na uroczystości odpustowe 27 grudnia właśnie do tego miasta?

  Obrady, które rozpoczną się o godz. 13 można śledzić na stronie www.olesnica.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół