• facebook
 • rss
 • Do Rzymu po wiarę

  Karol Białkowski

  dodane 27.12.2012 11:48

  Msza św. w kościele pw. św. Henryka we Wrocławiu rozpoczęła kolejny etap pielgrzymki zaufania przez ziemię.

  Setki osób przez najbliższych kilkanaście godzin będą podróżowały do Rzymu, by wziąć udział w jubileuszowym, 35. Europejskim Spotkaniu Młodych w Rzymie. Czego oczekuje młodzież, która zdecydowała się odpowiedzieć na zaproszenie organizatorów spotkania, braci z Taizé? – Umocnienia – odpowiadało wielu tuż przed wejściem na pokład autobusu.

  – Przez ostatni rok mieszkałem i pracowałem w Niemczech, w miejscu, w którym ciężko było mi realizować swoją wiarę. Tam nie jest ona tak powszechnie eksponowana. Mam nadzieję, że poprzez udział w ESM uzupełnię te braki, których doświadczyłem – mówi Marcin. Ten wyjazd nie będzie jego pierwszym. Przez wiele lat współorganizował podobne przedsięwzięcia w swojej parafii. Podkreśla jednocześnie, że uczestnicy muszą mieć świadomość, że spotkanie organizowane przez braci z Taizé ma przede wszystkim charakter duchowy.

  Marcin zwraca również uwagę, że Rzym ma też swoje uroki i z aspektu turystycznego nie można rezygnować. – Jest czas na wszystko. Ważne jest, by ustawić sobie pewne priorytety. Zwiedzanie jest dodatkiem do duchowego przeżywania tego wyjazdu – tłumaczy.

  Emilia już drugi rok jest odpowiedzialna za jeden z punktów przygotowań do ESM. Po raz pierwszy jednak poproszono ją o organizację transportu dla większej liczby osób. – Jest to wielkie logistyczne zadanie. Udało się szczęśliwie zorganizować transport dla 460 osób – mówi. Co warte podkreślenia, jest to wyjazd całkowicie przygotowany przez młodzież, która oprócz satysfakcji może poznać trudy organizacyjne przedsięwzięcia. Emilia podkreśla, że cieszy ją zwłaszcza ofiarność uczestników pielgrzymki i chęć pomocy. Z Dolnego Śląska do tzw. „grupy pracy” zgłosiło się 60 osób. Wyjechali już w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, aby uczestniczyć w ostatnich przygotowaniach w Wiecznym Mieście.

  Pielgrzymi, którzy dziś wyjechali na ESM, dotrą do Rzymu jutro o poranku. Pierwsza międzynarodowa modlitwa odbędzie się 28 grudnia o 19.30 w kilku większych rzymskich kościołach. W jednej z modlitw weźmie udział papież Benedykt XVI.

  Polska młodzież, w ramach przeżywanego Roku Wiary, podczas narodowego spotkania w Bazylice św. Pawła za Murami złoży też uroczyste wyznanie wiary.

  Europejskie Spotkanie Młodych potrwa do 2 stycznia 2013 r. Jego uczestnicy wrócą do domów dzień później. Szersza relacja będzie dostępna w nr. 2. papierowego wydania GN z 13 stycznia.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół