• facebook
 • rss
 • Gwiazdy głośne oraz bardzo ciche

  Agata Combik

  dodane 01.01.2013 04:00

  Gdy na wrocławskim rynku w sylwestrową noc rozbrzmiewały gorące rytmy, tuż obok trwała nie mniej gorąca modlitwa.

  Czuwanie z adoracją Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu Gwiazda Kazachstanu w paulińskim kościele zgromadziło wielu wrocławian. Kiedy za oknem grzmiały już i błyskały fajerwerki, tu w ciszy lśniła monstrancja w kształcie Maryi tulącej Syna. W czasie Eucharystii odprawianej o północy o. Maksymilian Stępień pochylił się nad obrazami z noworocznej Ewangelii, poczynając od pasterzy pośpiesznie szukających Jezusa. – Zobaczyli najpierw, jak mówi Ewangelia, Maryję, potem Niemowlę. Przez Maryję do Jezusa – to plan na następny rok – mówił, zastanawiając się następnie nad wspominanym przez św. Łukasza żłobem: – Żłób, to miejsce, gdzie daje się pokarm…Pierwsze, co uczyniła Maryja, to złożyła małego Jezusa w żłobie jako pokarm. Jezus jest naszym pokarmem; spożywamy Go w Eucharystii.

  O. Maksymilian wskazał na znajdujący się w kościele obraz M. Willmanna, na którym Maryja zdaje się posyłać Syna w stronę św. Antoniego – jak do nas w Komunii św.; porównał ręce kapłana w czasie Mszy św. do kołyski Dzieciątka, korporał do pieluszek, a akt skruchy czynionej na początku Eucharystii do „drzwi pokory” – przypominających niskie wejście do Bazyliki Narodzenia w Betlejem. Zachęcał, by jak Maryja z dzisiejszej Ewangelii słuchać i rozważać słowo Boże i pamiętać, że Boże Narodzenie uczy innego porządku niż ten zwykle obowiązujący: pasterze poprzedzają królów, ubodzy władców.

  Gwiazda Kazachstanu, która tej nocy prowadziła wrocławian, niczym trzech Króli, do tajemnicy Betlejem, w najbliższy piątek rano opuści stolicę Dolnego Śląska. Pojedzie do Oleśnicy, a potem do Poznania. Na ostatnie wrocławskie czuwanie przy niezwykłym ołtarzu do kościoła przy ul. św. Antoniego 3 stycznia o 19.30 zaprasza wszystkich chętnych Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej.

  Przy Gwieździe Kazachstanu   Przy Gwieździe Kazachstanu Agata Combik/GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • gr3
   06.01.2013 02:08
   Może ktoś wie kiedy Gwiazda Kazachstanu ma być w Poznaniu?
   Znalazłem tylko, w ogłoszeniach parafialnych Bazyliki w Oleśnicy, że w dniach od 5 do 18 stycznia będzie właśnie tam.
   Swoją drogą... dlaczego brak w Internecie informacji o tym gdzie i kiedy będzie ten wspaniały ołtarz o wielkim znaczeniu?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół