• facebook
 • rss
 • Kolejne objawienie nad Odrą

  Ks. Rafał Kowalski

  dodane 19.01.2013 13:00

  Chociaż klimat i warunki atmosferyczne w niczym nie przypominały Ziemi Świętej, a na wpół zamarznięta Odra nawet nie starała się stać podobną do Jordanu, wrocławskim grekokatolikom to nie przeszkadzało w przeżyciu święta, upamiętniającego chrzest Jezusa.

   – Święto Jordanu to jedna z największych uroczystości – mówi ks. Andrzej Michaliszyn, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego we Wrocławiu. – Tego dnia wychodzimy poza nasze świątynie i udajemy się na brzegi: rzek, potoków, strumyków lub jezior by dokonać poświęcenia wody – dodaje i podkreśla, że w kościele greckokatolickim nie ma wprawdzie tradycji takich jak procesja Bożego Ciała, ale rolę tę w sensie manifestacji wiary w przestrzeni publicznej spełnia uroczyste przejście z cerkwi w kierunku zbiorników wodnych.

  Ks. Andrzej zaznacza, że chrzest Pana Jezusa był pierwszym w historii ludzkości objawieniem się Trójcy Świętej, a Święto Jordanu w pierwszych wiekach było uroczystością, na którą zwracano większą uwagę niż na samo Boże Narodzenie. Duchowni greckokatoliccy rozpoczynają kolędowanie w domach swoich wiernych dopiero po tym święcie. Tłumaczy także symbolikę poświęcenia wody:

  Tradycją we Wrocławiu stało się już, że w uroczystościach, które odbywają się nad Odrą, biorą także udział biskupi Kościoła rzymskokatolickiego oraz ewangelicko – augsburskiego.

  W święcie uczestniczył także abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski   W święcie uczestniczył także abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski Ks. Rafał Kowalski/GN Na zakończenie uroczystości bp Włodzimierz Juszczak pokropił wiernych poświęconą wodą   Na zakończenie uroczystości bp Włodzimierz Juszczak pokropił wiernych poświęconą wodą Ks. Rafał Kowalski/GN
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • RHMDqbcNTJZMjstajMt
   16.02.2013 12:41
   Your posting rlelay straightened me out. Thanks!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół