• facebook
 • rss
 • Św. Paweł, daktyle i błogoslawieństwo

  Agata Combik

  dodane 20.01.2013 16:10

  Uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika odbyła się u wrocławskich paulinów..

  Życiorys duchowego ojca tego zakonu – eremity który spędził długie lata na pustyni w południowym Egipcie w III i IV w. – przywołał kard. Henryk Gulbinowicz, przewodnicząc Eucharystii w kościele pw. św. Antoniego. Ukazał świętego pustelnika, jako człowieka przypominającego o wartości duszy nieśmiertelnej – tej, którą obdarza nas Pan Bóg, gdy tylko w chwili poczęcia pod sercem matki zaczyna istnieć pierwsza żywa komórka nowego człowieka. Kardynał przypomniał kultywowane niegdyś na Wileńszczyźnie zwyczaje, które wyrażały szacunek i troskę o ludzkie życie od pierwszych chwil jego istnienia, a związane były z aktem błogosławieństwa. Małe dzieci od razu po obudzeniu się biegły do mamy i taty po „krzyżyk” uczyniony na czole, starsze prosiły o niego przed wyjściem z domu. – Gdy wasza dłoń, rodzice, kreśli znak krzyża nad waszym dzieckiem, to Bóg z nieba błogosławi – mówił. Wspominał też zwyczaj tzw. małżeńskiego święta, które miało miejsce, gdy żona oznajmiała mężowi, że spodziewa się dziecka. Klękał on wtedy na jedno kolano, składając dziękczynienie Bogu, całował żonę w rękę, a potem czynił nad jej łonem znak krzyża. Ojciec, jako „kapłan domowego Kościoła”, błogosławił również swojego potomka tuż po jego narodzinach.

  Błogosławieństwo towarzyszyło także niedzielnym obchodom u paulinów. Po Mszy św. o 12.00 każde dziecko mogło otrzymać indywidualne błogosławieństwo z rąk o. Waldemara oraz... porcję słodkości. Przypominają one o daktylach, którymi żywił się św. Paweł – o „owocach pustyni” zapowiadających Eucharystię. Na zakończenie wspólnego świętowania dzieci z przedszkola nr 41 im. bł. Jana Pawła II zaprezentowały jasełka.

  Jak przypomniał o. Mariusz Tabulski, przeor wrocławskiej wspólnoty, paulini pełnią swą misję w Kościele już ok. 800 lat. We Wrocławiu – gdzie przybyli na zaproszenie kard. H. Gulbinowicza – pracują od lat piętnastu.

  Kardynał Henryk Gulbinowicz przewodniczył uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika   Kardynał Henryk Gulbinowicz przewodniczył uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika Agata Combik/GN   Dzieci z przedszkola nr 41 im. bł. Jana Pawła II przedstawiły jasełka   Dzieci z przedszkola nr 41 im. bł. Jana Pawła II przedstawiły jasełka Agata Combik/GN


   

   

   

   

   

   


  O. Waldemar błogosławiący dzieci   O. Waldemar błogosławiący dzieci Agata Combik/GN    W kościele paulińskim znajduje się obraz ukazujący spotkanie dwóch pustelników - św. Antoniego i św. Pawła   W kościele paulińskim znajduje się obraz ukazujący spotkanie dwóch pustelników - św. Antoniego i św. Pawła Agata Combik/GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół