• facebook
 • rss
 • Zamek wychodzi spod ziemi

  Agata Combik

  dodane 14.02.2013 12:39

  U Sióstr Szkolnych de Notre Dame we Wrocławiu przy ul. św. Marcina 12 można już oglądać relikty piastowskiej siedziby z XII-XIII w.

  Dom Zakonny Sióstr Szkolnych de Notre Dame, zbudowany na terenie dawnej piastowskiej siedziby, kryje w swym wnętrzu – pod ziemią, a częściowo w wyższych partiach – fragmenty prastarych murów. Dzięki pracom przeprowadzonym w ramach projektu unijnego można już oglądać wnętrza pamiętające średniowieczne czasy, w tym tzw. Komnatę św. Jadwigi. – Nazwałyśmy ją tak, ponieważ mieści się tu okienko, z którego św. Jadwiga miała wspomagać ubogich – mówi s. Anita.

  Przy klasztorze otwarty jest ogród edukacyjny, w którym na rabatach pojawią się już wkrótce najrozmaitsze zioła, od niedawna korzystać można także z domu gościnnego – gdzie w ramach tzw. turystyki klasztornej mogą (za dobrowolną ofiarą) zatrzymać się osoby szukające miejsca na wyciszenie się i duchową odnowę.

  Choć trwają jeszcze prace nad szczegółami ekspozycji, już jest co podziwiać. Istnieją plany, by w przyszłości Centrum Piastowskie, proponujące podziemne trasy turystyczne i ścieżki edukacyjne, wzbogaciło się też o multimedialne  prezentacje, było miejscem różnych wydarzeń kulturalnych, np. koncertów kameralnych.

  Zamek staje się coraz bardziej znany - niedawno odbyło się spotkanie miejskich przewodników turystycznych z prof. Małgorzatą Chorowską z Politechniki Wrocławskiej, która szczegółowo przedstawiła im wyniki prac archeologicznych, historię i skomplikowany układ zamkowych budowli przebudowywanych i rozbudowywanych na przestrzeni lat. Turyści będą więc mogli łatwiej uzyskać rzetelne informacje na temat piastowskiej rezydencji.

  Indywidualni turyści mogą zwiedzać udostępnioną już część obiektu - najlepiej w godz. 9–16. Wstęp wolny. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.

  Siostry zapraszają na strony centrumpiastowskie.pl  i ssnd.pl

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół