• facebook
 • rss
 • Św. Franciszek – najznamienitszy teolog

  Karol Białkowski

  dodane 10.02.2013 21:00

  Lutowe wydanie "Verbum cum Musica" poświęcone było Biedaczynie z Asyżu.

  – Jesteśmy na progu Wielkiego Postu i dlatego skłaniamy się ku postaci św. Franciszka, który jest dla nas przykładem ubóstwa, umiłowania krzyża i jednocześnie bezgranicznego poświęcenia dla Ewangelii – mówił ks. Paweł Stypa, dyrektor organizacyjny cyklu.

  Wykład „Święty Franciszek – teolog najznamienitszy" wygłosił franciszkanin o. dr Krzysztof Kukułka. Zwrócił w nim uwagę, że do świętego przylgnęła obiegowa opinia Bożego prostaczka, która bardzo mocno zakorzeniła się w kulturze masowej. – Taki pewnie był, ale to nie całe jego oblicze – mówił zakonnik. Ukazał św. Franciszka jako człowieka wielce uprzywilejowanego, który – podobnie, jak św. Paweł – doświadczył objawienia. – Jego wiedza nie pochodziła od ludzi, ale bezpośrednio od Boga, o czym przekonuje w swoich pismach św. Bonawentura, biograf założyciela zakonu franciszkanów – dodał. – Jeśli przyjmiemy taki pogląd, łatwo wysnuć wniosek, że jego rozważania teologiczne mają charakter Boski, są nieomylne.

  O. Kukułka podkreślił również, że nauka pozostawiona przez Biedaczynę z Asyżu nie jest tylko wyrazem jego mistycznego doświadczenia wewnętrznego, ale także realnej praktyki życia.

  W części muzycznej utwory z epoki renesansu zaprezentowali młodzi wrocławscy artyści związani z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego – Mateusz Ławniczak (gitara klasyczna) oraz Maria Kulisiewicz (wokal).

  Kolejne spotkanie z cyklu "Verbum cum Musica" odbędzie się 10 marca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół