• facebook
 • rss
 • Najtrudniejszy pierwszy krok

  Ks. Rafał Kowalski

  dodane 13.02.2013 13:00

  Katecheci i nauczyciele biją na alarm: młodzi ludzie coraz mniej czytają. Jak przy tym zainteresować ich czytaniem Biblii? – mówią zrezygnowani, a dwaj wrocławianie dają im do ręki konkretne narzędzie.

  Marian Skutnik i Mariusz Matwiej kilkanaście miesięcy pracowali nad przygotowaniem komiksu o miłosiernym Samarytaninie. Efekt: doskonała pozycja opowiadająca w ponad stu obrazkach jedną z najpiękniejszych przypowieści biblijnych. – Ten czas wydłużał się nie tylko ze względu na konieczność dokładnych studiów, ale przede wszystkim ze względu na to, że każdy z nas ma swoją pracę zawodową i rodzinę, więc mogliśmy zająć się Samarytaninem dopiero po wypełnieniu codziennych obowiązków. Najczęściej było to wieczorami – mówi M. Skutnik.

  Podkreśla przy tym, że zanim przystąpił do prac, przez kilka miesięcy studiował lekturę o tematyce biblijnej. – Książki otrzymałem dzięki życzliwości znanego biblisty ks. prof. Mariusza Rosika. To było kilkanaście pozycji, opisujących: uwarunkowania historyczne, geograficzne i religijne czasów Jezusa – tłumaczy i dodaje, że dzięki temu każdy z rysunków komiksu może być pretekstem do rozmowy lub katechezy na temat np. zwyczajów praktykowanych w ówczesnej Jerozolimie, takich jak np. zasiadanie do posiłków czy obmywanie rąk przed jedzeniem, prawa obowiązującego w tamtych czasach czy chociażby sposobu funkcjonowania i układu poszczególnych pomieszczeń w świątyni jerozolimskiej. – Wszystko staraliśmy się oddać jak najdokładniej, w zgodzie z prawdą historyczną – podkreśla M. Skutnik. Zwraca przy tym uwagę, że pozycja, która była przygotowywana z myślą o ludziach młodych, w rzeczywistości może służyć rodzicom lub katechetom, którzy chcą przybliżyć dzieciom i młodzieży nie tylko tę konkretną przypowieść, ale w ogóle zainteresować ich Pismem Świętym.

  – To może być pierwszy krok do zainteresowania młodych ludzi Ewangelią – przekonuje M. Skutnik   – To może być pierwszy krok do zainteresowania młodych ludzi Ewangelią – przekonuje M. Skutnik Ks. Rafał Kowalski/GN

  Autorzy nie mają ambicji zastępowania Biblii komiksami. – Lektura Ewangelii to niezwykle pociągająca przygoda także dla młodego człowieka. Ona naprawdę odmienia życie. Trzeba pomóc im zrobić pierwszy krok. Poprzez tego typu obrazki możemy otworzyć drzwi do tego świata – przekonują.

  UWAGA KONKURS

  Książka „Dobry Samarytanin” została wydana w tysiącu egzemplarzy i jest do nabycia we wrocławskich księgarniach katolickich. Jeden z egzemplarzy trafi do osoby, która do 17 lutego napisze do nas maila (wroclaw@gosc.pl) z uzasadnieniem, dlaczego właśnie ona powinna otrzymać ten komiks.


  "Dobry Samarytanin" to Jezusowa przypowieść w ponad 100 obrazkach   "Dobry Samarytanin" to Jezusowa przypowieść w ponad 100 obrazkach Reprodukcja: ks. Rafał Kowalski/GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • recormon
   19.02.2013 12:27
   Jak zainteresować czytaniem Biblii? Pierwszy krok należy do rodziców...
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół