• facebook
 • rss
 • To my witamy na pokładzie

  Ks. Rafał Kowalski

  dodane 02.04.2013 13:40

  Oświadczenie inicjatorów akcji Zmieleni.pl po wypowiedzi Donalda Tuska na temat jednomandatowych okręgów wyborczych.

  Walka o jednomandatowe okręgi wyborcze rozpoczęła się we Wrocławiu i niedługo będziemy obchodzić jubileusz 20 lat od apelu, podpisanego przez 39 radnych stolicy Dolnego Śląska o zmianę systemu ordynacji wyborczej w naszym kraju. Tutaj znajduje się główna siedziba Ruchu na rzecz JOW. Ostatnio jednak „na pokładzie” walczących o jednomandatowe okręgi przywitał niektórych z nich sam Donald Tusk.  Było to czasie wystąpienia, w którym premier odnosił się do postulatów strajkujących na Śląsku oraz komentował akcje protestacyjne, odbywające się w kilku polskich miastach.

  Szef rządu powiedział, że w kwestii jednomandatowych okręgów wyborczych wita na pokładzie Pawła Kukiza, dodając, że wszystkie postulaty „zmielonych” były postulatami PO, jednak zostały odrzucone przez oponentów Platformy. Oświadczył także, że jest weteranem walki o JOW-y, zwracając uwagę na sukcesy, jakimi są jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu czy bezpośrednie wybory prezydentów miast. – Mówiłem Pawłowi Kukizowi, że mnie nikt do jednomandatowych okręgów nie musi przekonywać – zadeklarował premier.

  Po tak wyraźnej deklaracji inicjatorzy akcji Zmieleni.pl wydali specjalne oświadczenie. Czytamy w nim m.in., że samą akcję zainicjował prof. Jerzy Przystawa i to „zmieleni” witają premiera na pokładzie ruchu obywatelskiego. – Chcieliśmy przypomnieć szefowi rządu, że to nie on wymyślił JOW-y – tłumaczy Patryk Hałaczkiewicz, główny koordynator akcji Zmieleni.pl. Dodaje także, że bardzo łatwo jest sprawdzić, czy Donald Tusk naprawdę popiera JOW-y. Wystarczy, aby premier: wystąpił z apelem do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o zarządzenie za zgodą Senatu, w którym większość posiada Platforma Obywatelska, referendum ogólnokrajowego z pytaniem: „Czy popiera Pan/Pani wprowadzenie wyborów posłów do Sejmu RP w 460  jednomandatowych okręgach wyborczych zwykłą większością głosów, z równą dla wszystkich swobodą kandydowania?”, natychmiast rozpoczął prace nad takimi zmianami w prawie w kontekście referendum ogólnokrajowego, które nadadzą referendum w sprawie zmiany ordynacji wyborczej charakter wiążący oraz rozpoczął ogólnopolską kampanię promocyjno-edukacyjną, której celem byłoby poinformowanie wszystkich Polaków o alternatywie dla obecnego sposobu wyłaniania składu Sejmu.

  „Mamy nadzieję, że zapewnienia Pana Premiera o poparciu dla idei jednomandatowych okręgów wyborczych znajdą odzwierciedlenie w tych konkretnych działaniach” – czytamy w oświadczeniu.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół