• facebook
 • rss
 • Wyśpiewali statuetki

  Karol Białkowski

  dodane 07.04.2013 21:48

  Kilkuset uczestników, doskonała atmosfera i piękna muzyka. Tego wszystkiego doświadczyli śpiewający i słuchacze podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej Vratislavia Sacra. "Wrocławski Gość" był patronem medialnym wydarzenia.

  Wrocławski Festiwal jest jedynym konkursem dla chórów amatorskich w mieście i jednym z nielicznych w regionie. Popularnością cieszy się więc nie tylko wśród lokalnych zespołów, ale również tych z innych regionów Polski oraz spoza granic naszego kraju. W tym roku, wśród 20 chórów, były trzy zza wschodniej granicy: z Rosji, Litwy i Ukrainy. – Poziom jest bardzo zróżnicowany – mówi Artur Wróbel, jeden z organizatorów wydarzenia, dyrygent Kameralnego Chóru Męskiego „Cantilena” oraz juror konkursowy. – W festiwalu wzięły udział zespoły o różnym przygotowaniu – niektóre doskonałe, a inne mają przed sobą jeszcze dużo pracy. Mimo różnic poziom rywalizacji został oceniony bardzo wysoko. Mówi Cyrille Colombier, juror z Francji:

  [Tłum.: Myślę, że poziom był wysoki. Było wiele różnych interpretacji i emocji... Interesujące było posłuchać wykonań, w których dyrygenci zrobili ze swoimi zespołami coś osobistego.]

  Przesłuchania konkursowe trwały całą sobotę. Chóry podzielone były na różne kategorie w zależności od wielkości, ale też od składu. Każdy z zespołów miał do wykonania cztery utwory sakralne: jeden z epoki średniowiecze/renesans, drugi z baroku, trzeci z romantyzmu i czwarty dowolny.

  Jak zaznacza A. Wróbel, wśród jury istniała raczej zgodność dotycząca oceny wykonawców. – Braliśmy pod uwagę ogólny wyraz artystyczny, na który składało się kilka czynników: intonacja, stylowość wykonania utworów, brzmienie, spójność śpiewu czy wyrazistość tekstu – tłumaczy.

  Chóry, które wzięły udział w rywalizacji, prezentowały się w sobotę wieczorem oraz w niedzielne przedpołudnie w wielu wrocławskich parafiach podczas koncertów i ubogacając Msze św. 7 kwietnia, po południu, w kościele MB Królowej Pokoju na Popowicach, odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników i koncert finałowy, w którym zaprezentowali się najlepsi. Zwycięzcy otrzymali statuetki św. Cecylii. W tegorocznej edycji festiwalu przyznana została również nagroda dla wyróżniającego się dyrygenta ufundowana przez Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne. Uhonorowano nią Remigijusa Adomaitisa, prowadzącego Boys’ and Youth Choir Dagilėlis Litwy.

  Oto pełne wyniki konkursu:

  Kategoria chórów mieszanych dużych:

  I miejsce: Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

  II miejsce: Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

  III miejsce: Chór Kameralny Senza Rigore z Wrocławia

  Kategoria chórów mieszanych kameralnych:

  I miejsce: Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu

  II miejsce: Chór Rotondo parafii św. Ojca Pio z Pietrelciny w Poznaniu

  III miejsce: Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

  Kategoria chórów kameralnych o głosach równych:

  I miejsce: Wyrzyski Chór Męski

  II miejsce: nie przyznano

  III miejsce: Chór Żeński Bydgoskiej Izby Lekarskiej

  Kategoria chórów młodzieżowych mieszanych:

  I miejsce: Boys’ and Youth Choir Dagilėlis z Szawle na Litwie

  Kategoria chórów dziecięcych:

  I miejsce: Children’s Choir Gloria z Żytomierza na Ukrainie

  II miejsce: Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki ze Szczecina

  III miejsce: April z Rosji

  Kategoria muzyki cerkiewnej:

  I miejsce: Chór Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie

  II miejsce: Wyrzyski Chór Męski

  Więcej na temat festiwalu na stronie: www.vratislaviasacra.pl


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół