• facebook
 • rss
 • Piękni ludzie, pamiętający o strasznych rzeczach

  Agata Combik

  dodane 12.04.2013 15:46

  Sybiracy i ich przyjaciele przypomnieli wrocławianom o Golgocie Wschodu.

  Zaprosili ich na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego, a następnie na marsz pamięci, który przeszedł spod bazyliki garnizonowej pod pomnik Zesłańcom Sybiru przy pl. Strzeleckim we Wrocławiu.

  – 13 kwietnia przypada 73. rocznica drugiej (po lutowej) masowej deportacji Polaków na Wschód – przypomina Eugeniusz Kuszka ze Związku Sybiraków. Tłumaczy, że taki marsz – o wymiarze ogólnopolskim – odbywa się we Wrocławiu co dwa lata. – We Wrocławiu prawdziwych Sybiraków jest obecnie ok. 3 tys.; mamy też oddziały w Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Legnicy. Na Dolnym Śląsku jest nas ok. 5 tys. Mimo podeszłego wieku staramy się trzymać razem, pamiętamy o naszych uroczystościach…

  Tym razem wziął w nich udział minister Jan Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wręczył medale i odznaczenia – w tym także Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznane decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wcześniej, pod pomnikiem, odbył się Apel Poległych i złożenie wieńców. – Jak straszny może być człowiek, który odejdzie od Dekalogu, który nie zatopi się w miłości Boga – zauważył ks. Franciszek Głód, prowadząc modlitwę. Prezydent Rafał Dutkiewicz podkreślił głęboki sens celebrowania takich rocznic właśnie we Wrocławiu, miejscu, gdzie zapuściło korzenie wiele rodzin ze Wschodu. – Najbardziej dla mnie wzruszająca jest obecność Sybiraków w otoczeniu rodzin (…). Dziękuję, że uczycie młodych historii; że przekazujecie przesłanie „pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie”  – mówił, przywołując postać niedawno upamiętnionego we Wrocławiu Jerzego Woźniaka. – Musimy wciąż dochodzić prawdy, przebaczać i pamiętać.

  Tegoroczne uroczystości wpisują się w 85-lecie powstania i 25-lecie wznowienia działalności Związku Sybiraków.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół