• facebook
 • rss
 • Biskup z Katowic metropolitą wrocławskim

  Marta Sudnik-Paluch /ks. Rafał Kowalski

  dodane 18.05.2013 12:00

  57-letni bp Józef Kupny zastąpi abp. Mariana Gołębiewskiego.

  Decyzję papieża Franciszka o mianowaniu nowego metropolity wrocławskiego, przekazał w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego, w obecności ponad 100 kapłanów abp Marian Gołębiewski. Ustępujący ordynariusz odczytał także list, jaki na jego ręce złożył abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Wynika z niego, że abp M. Gołębiewski będzie pełnił obowiązki biskupa w charakterze administratora apostolskiego do czasu kanoniczego objęcia urzędu przez jego następcę. "Ojciec Święty składa Waszej Ekscelencji serdeczne podziękowanie za posługę kapłańską w macierzystej diecezji oraz biskupią, pełnioną najpierw w charakterze biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego, a od 2004 r. jako metropolity wrocławskiego" - napisał nuncjusz. 

  W rozmowie z "Gościem" metropolita-senior, zapytany o wyzwania, jakie stoją przed jego następcą odpowiedział. - Jest specjalistą z Katolickiej Nauki Społecznej, zatem zagadnienia związane z tą dziedziną powinien wdrażać w życie i daj Boże, by mu się udało.

  O swoich planach na czas emerytury abp M. Gołębiewski mówił krótko: - Przez lata odłożyłem sporo książek, do których teraz będę mógł powrócić. Poza tym, pełniąc posługę, miałem do czynienia z biblistyką od strony praktycznej. Teraz zamierzam iść dalej i odświeżyć sobie pewne kwestie od strony naukowej.

  Zobacz film z ogłoszenia nowego metropolity wrocławskiego

  ogłoszenie nowego metropolity wrocławskiego
  Rafal Kowalski

  Metropolita senior zwrócił się do licznie zgromadzonych w auli seminaryjnej kapłanów:

  podziękowanie abp Mariana Gołębiewskiego
  Rafal Kowalski

   

  Bp Józef Kupny funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej pełnił od początku 2006. Konsekrowany został w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach 2 lutego. Konsekratorami byli abp Damian Zimoń, bp Wiktor Skworc i bp Stefan Cichy. Jego dewiza biskupia brzmi: "Christus dilexit nos" ("Chrystus nas umiłował"). 

  W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcje: Przewodniczącego Rady ds. Społecznych, jest delegatem KEP ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich oraz  członkiem Rady Stałej.  

  Bp Józef Kupny urodził się 4 marca 1956 roku w Dąbrówce Wielkiej, w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. W 1975 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Został powołany do odbycia służby wojskowej w jednostce w Brzegu. Później kontynuował studia.

  31 marca 1983 roku przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza święcenia prezbiteratu w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jako wikariusz pełnił posługę m.in. w parafii Podwyższenia Krzyża i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na dolnym osiedlu Tysiąclecia. W 1993 roku obronił pracę doktorską "Antropologiczne podstawy nauczania społecznego Jana Pawła II".

  W 2001 roku został powołany na funkcję rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. W 2003 r. otrzymał tytuł kapelana Jego Świątobliwości.

  Przeczytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • owieczka_
   18.05.2013 20:14
   Gratulacje dla Księdza Arcybiskupa. Pamiętam jak 30 lat temu zaczynał posługę duszpasterską w mojej parafii jako neoprezbiter. Widać, że nie stracił gorliwości..
  • pytanie
   19.05.2013 06:58
   Co na to L. Głódź?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół