• facebook
 • rss
 • Pielgrzymi już w Borkach Wielkich

  Marcel Białkowski

  dodane 07.08.2013 21:38

  Pobudka o 3.45 przy burzowych grzmotach, wyjście w ciszy z Kluczborka, a potem ponad 30 kilometrów marszu. Ok. 18.30 wszystkie grupy dotarły do miejscowości Borki Wielkie. Patronem dnia był bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

  Nocna burza oszczędziła pielgrzymów z archidiecezji wrocławskiej. Po emocjonującym poprzednim koncertowym wieczorze bardzo krótkiej nocy, ok. 4.30 pątnicy w ciszy i deszczu opuścili Kluczbork. Dzisiejszy dzień upłynął pod patronatem bł. Jerzego Popiełuszki. Swoją modlitwą pielgrzymi w sposób szczególny objęli rządzących.

  Msza św. zaplanowana została w Starym Oleśnie, przy sanktuarium św. Anny. Na początku homilii ks. Stanisław Orzechowski przypomniał, że każdego roku 140 tys. chrześcijan ponosi śmierć za wiarę. Podkreślił, że jedną z takich ofiar był ks. Jerzy Popiełuszko. "Orzech" wspominał osobiste spotkanie z ks. Jerzym, które miało miejsce na trzy dni przed jego porwaniem. Opowiadał, że zaprosił swojego kolegę do poprowadzenie rekolekcji we Wrocławiu. Wtedy usłyszał od niego prorocze słowa, że nie wie, czy będzie to możliwe, bo pętla się nad nim zaciska.

  - Ks. Jerzy to dla nas wzór, bo zbliża się fala prześladowań. Zaczyna się od fali szyderstwa, przed którym nie potrafimy się bronić - mówił "Orzech". Zaznaczył, że zbliżają się nowe, gorsze od faszyzmu i komunizmu ideologie - gender i relatywizm, mówiące, że to jest dobre, co sprawia przyjemność. Podkreślił, że takie zasady panowały w Sodomie, a dziś wpaja się je nawet dzieciom w przedszkolach. - Za wstawiennictwem ks. Jerzego módlmy się o męstwo dla prześladowanych, dla tych, co są wystawiani na pośmiewisko w miejscu pracy, akademiku, wśród znajomych - zakończył. Po Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu była możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

  Do celu dzisiejszego dnia, miejscowości Borki Wielkie, pątnicy dotarli między 18 a 18.30. Jak podkreśla ks. Tomasz Płukarski, widać już ogromne oznaki zmęczenia. Rzecznik prasowy pielgrzymki przyznaje jednak, że mimo to radość z nadchodzącego spotkania z Matką Bożą w jej częstochowskim wizerunku dodaje sił. Wieczorem odbyły się Apele Jasnogórskie w grupach.

  Kolejny, siódmy dzień pielgrzymki rozpocznie się pobudką o 5.30. Godzinę później pątnicy wyruszą w kierunku Boru Zapilskiego i Czarnej Wsi. Msza św. odbędzie się w Lesie za Dąbrową.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół