• facebook
 • rss
 • Czemu On milczy?

  Agata Combik

  dodane 12.09.2013 13:34

  Kapituła Kolegiacka Świętego Krzyża obchodzi patronalne święto.

  Co prawda dzień Podwyższenia Krzyża Świętego przypada 14 września, ale już dwa dni wcześniej kanonicy zgromadzili się w kościele Świętego Krzyża, by uczestniczyć w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.

  Metropolita wrocławski mówił w homilii o tajemnicy krzyża zawartej w opisach Męki Chrystusa, a także w prorockim tekście Izajasza oraz o tajemniczym milczeniu ukrzyżowanego Pana. Czemu On milczał? Nie potępiał, nie obwiniał, trwał w ciszy… Arcybiskup przywołał opinie tych, którzy mają Bogu za złe Jego milczenie w obliczu zła. Domagają się natychmiastowej kary, wymierzenia sprawiedliwości. Czemu On tego nie czyni? – Ten czas milczenia jest szansą dla każdego z nas. To jest czas na refleksję o swoim życiu, szansa na konfrontację swojego życia z ofiarowaną na krzyżu miłością – wyjaśniał. – Milczenie cierpiącego Chrystusa było wtedy – i jest dziś – próbą ratowania człowieka. Jego milczenie daje nam czas na nawrócenie, pojednanie z bliźnimi.

  Metropolita wskazał na fakt, że Bóg nigdy nie narusza naszej wolności, nie stosuje przemocy. – Jeśli nie chce wejść na gwałt do naszego serca, to co Mu jeszcze zostało? Jest tylko jedna droga – droga miłości – mówił.

  W ramach czwartkowej uroczystości został poświęcony przez abp. J. Kupnego XVI-wieczny ołtarz, który niedawno przeszedł renowację. Kanonicy ofiarowali arcybiskupowi dar – statut kapituły w ozdobnej oprawie. Ks. Adam Drwięga, prepozyt kapituły, przypomniał jej dzieje oraz dzieje kościoła Świętego Krzyża. Świętokrzyska kapituła została erygowana w 1288 r. przez księcia Henryka IV Probusa, restytuowana w 1998 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza.

  Przed Mszą św. kanonicy razem z abp. Józefem wspólnie odmawiali Liturgię Godzin   Przed Mszą św. kanonicy razem z abp. Józefem wspólnie odmawiali Liturgię Godzin Agata Combik /GN Podczas uroczystości poświęcony został - po renowacji - XVI-wieczny ołtarz   Podczas uroczystości poświęcony został - po renowacji - XVI-wieczny ołtarz Agata Combik /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół