• facebook
 • rss
 • Urodziny Edyty i Europejski Krzyż Pokoju

  ac/tes/as

  dodane 10.10.2013 13:39

  Weekend z Edytą Stein, organizowany co roku przez Towarzystwo Edyty Stein w kolejne rocznice urodzin patronki Europy (12 października 1891), rozpoczął się 11 października w jej domu przy ul. Nowowiejskiej 38.

  „Świat symboli Edyty Stein” - seminarium naukowe z okazji 80-lecia jej wstąpienia do Karmelu i 100-lecia urodzin Paula Ricoeura (jednego z przedstawicieli fenomenologii, kierunku filozoficznego bardzo ważnego w życiu Edyty) rozpocznie się 11 października o 10.00. W programie prelekcja dr. hab. Macieja Manikowskiego (Wrocław) poświęcona idei świętowania 100-lecia doktoratu Edyty Stein (Getynga 1916 – Wrocław 2016), dr Magdaleny Wijas-Podurgiel (Wrocław) - „Edyta Stein: główne nurty jej filozoficznych badań”, ks. prof. dr. hab. Jerzego Machnacza (Wrocław) - „Symbol i rzeczywistość - mistyka Edyty Stein”, prof. dr. hab. Krzysztofa Wieczorka (Katowice) – „Przejrzystość - symbol powołania do pełni człowieczeństwa w myśli E. Stein”, dr. hab. Macieja Manikowskiego (Wrocław) - „Symbol: neoplatońskie źródła myślenia Edyty Stein”. Seminarium zakończy dyskusja o 13.15.

  Państwo Strobl oraz Anita Stefańska w czasie pracy   Państwo Strobl oraz Anita Stefańska w czasie pracy Archiwum Anity Stefańskiej

  W sobotę 12 października o 10.00 w jej dawnym domu przy ul. Nowowiejskiej rozpocznie się spotkanie, po którym o 11.00 zaplanowano wycieczkę po Wrocławiu śladami świętej. O 18.00 w Domu Edyty Stein odbędzie się koncert zespołu Breslauer Coctail.

  W niedzielę 13 października o 17.00 rozpocznie się seminarium „Religia-kultura-edukacja, Przedwojenni wrocławscy teologowie XXI wieku”, związane z akademickim projektem i warsztatami poświęconymi takim postaciom, jak Bonhoeffer, Jacob, Stein, Staritz. Wezmą w nim udział przedstawiciele różnych wyznań - bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, dr hab. prof. EWST Wojciech Szczerba (rektor EWST), Rabin Tyson Herberger, Naczelny Rabin Wrocławia i Śląska. Debatę będą moderować przedstawiciele Fundacji Dom Pokoju.

  Tuż przed urodzinami Edyty przeprowadzona została konserwacja poświęconego jej Europejskiego Krzyża Pokoju stojącego przy kościele pw. św. Michała Archanioła, autorstwa Helmuta Strobla. - Państwo Stroblowie przyjechali do Wrocławia na nasz sygnał o stanie obiektu - wyjaśnia Anita Stefańska z Towarzystwa Edyty Stein, która zaangażowała się w odnowę krzyża i zatroszczyła o przyjęcie artysty z żoną. Prace wymagały zastosowania odczynnika rozpuszczającego brud, oraz, po wyszorowaniu i wymyciu obiektu, nasycenia go specjalnym specyfikiem.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół