• facebook
 • rss
 • Wybraniec Boży

  Karol Białkowski

  dodane 16.10.2013 15:04

  Kard. Henryk Gulbinowicz obchodzi 90. urodziny. Za nami pierwsza część obchodów.

  - To mówię bardzo szczerze. Nie myślałem, że doczekam 90 lat życia. Kochani, wiem, że mam wielkie długi wdzięczności. Płacić je będę modlitwą, dopóki żyję - mówił na zakończenie jubileuszowej Eucharystii kard. Henryk Gulbinowicz. Książę Kościoła wrocławskiego dziękował Bogu za ogrom otrzymanych łask i wiernym archidiecezjanom za lata wspólnej pracy.

  - Za nami niełatwy odcinek historii drugiej połowy XX w. Mam nadzieję, że wywiązaliśmy się z darowanego nam przez Boga czasu nie najgorzej. Ustawiliśmy nasz polski Dolny Śląsk w czołówce dzielnic Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, a Wrocław w roku 2016 otrzyma europejskie wyróżnienie stolicy kultury - dodał. Przypomniał, że wiele łask mieszkańcy regionu otrzymali od wspominanej dziś św. Jadwigi Śląskiej.

  Eminencja dziękował także duchowieństwu oraz władzom państwowym i lokalnym. - Niedługo minie 40 lat, jak mieszkam na Dolnym Śląsku. Za okres pracy i pełnienia obowiązków arcybiskupa metropolity wielkie dzięki - mówił. Zachęcamy do wysłuchania całego podziękowania kard. H. Gulbinowicza.

  Homilię podczas jubileuszowej Mszy św. wygłosił abp Józef Michalik. Zanim rozpoczął opowieść o kard. H. Gulbinowiczu, nawiązał do aktualnych problemów społecznych. Przekonywał, że na wzór św. Jadwigi Śląskiej powinniśmy uczyć się miłości niczym nieskrzywionej. - Trzeba przywrócić ludziom miłość prawdziwą, aby nie więdło ich człowieczeństwo, aby rozwijały się szczęście i radość w sercach dzieci - mówił.

  Nawiązał również do ideologii gender, która coraz agresywniej wchodzi w codzienność. - Już kilkanaście najwyższych uniwersytetów w Polsce wprowadziło wykłady z tej nowej i niezbyt jasnej ideologii. Jej programową radę stanowią najbardziej agresywne polskie feministki, które od lat szydzą z Kościoła i etyki tradycyjnej, promują aborcję i walczą z tradycyjnym modelem rodziny i wierności małżeńskiej. Ideologia gender budzi słuszny niepokój, jako że odchodzi od praw natury - tłumaczył.

  Kaznodzieja przyznał, że wśród Polaków działają również prorocy prawdy Bożej. - Na szczęście nie brak ich i dzisiaj. Sam Chrystus ich wybiera i posyła. Jesteśmy tu dzisiaj, aby popatrzeć na takiego wybrańca Bożego i podziękować za jego dziewięćdziesięcioletnie życie - dodał. Poniżej można wysłuchać całej homilii abp. J. Michalika.

  Drugim etapem jubileuszu będzie koncert w wykonaniu Opery Wrocławskiej pod batutą dyrektor Ewy Michnik, zorganizowany na cześć Księdza Kardynała przez prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Wydarzenie muzyczne rozpocznie się o 18.00, jednak od 16.30 będą wyświetlane filmy o najważniejszych wydarzeniach z życia Eminencji. Ceremonię poprowadzi Konrad Imiela. Bezpłatne zaproszenia na koncert zostały rozdysponowane w parafiach archidiecezji. Po uroczystości, pomiędzy 20.00 a 20.30, zaplanowano specjalny pokaz fontanny na Pergoli.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół