• facebook
 • rss
 • Bł. Czesław znów na ulicach swojego miasta

  Agata Combik

  dodane 19.10.2013 17:21

  Podczas głównych obchodów 300-lecia beatyfikacji patrona Wrocławia uroczystej Eucharystii w dominikańskim kościele pw. św. Wojciecha przewodniczył nuncjusz apostolski abp Celestino Migliiore.

  Wrocławianie wysłuchali na początku celebracji listu abp. Angelo Becciu, pełniącego funkcję substytuta Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, przekazującego słowa papieża Franciszka: „Ojciec Święty wyraża nadzieję – pisze arcybiskup – że wrocławskie obchody będą dobrą okazją, by przypomnieć i przybliżyć, zwłaszcza młodym, postać bł. Czesława, jednego z grupy pierwszych Polaków, duchowych synów św. Dominika, ojca rodziny dominikańskiej w Czechach, założyciela klasztoru w Pradze w 1225 r., który swoje życie związał jednak przede wszystkim z Wrocławiem, ciesząc się wśród mieszkańców miasta przez pokolenia niesłabnącym kultem”.

  Bł. Czesław - według naukowców tak mógł wyglądać   Bł. Czesław - według naukowców tak mógł wyglądać Agata Combik /GN

   

  Abp Becciu, wskazując na fakt, że bł. Czesław bywa przedstawiany z Najświętszym Sakramentem, przekazał słowa papieża Franciszka o znaczeniu adoracji, przywracającej Bogu należne miejsce w naszym życiu: „Adorować, to znaczy wyzbyć się naszych bożków, także tych najbardziej ukrytych, i wybrać Pana jako centrum, jako główną drogę naszego życia”.

  W uroczystości wzięli udział m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, reprezentujący abp. Józefa Kupnego inf. Adam Drwięga, przedstawiciele Bractwa Świętego Wincentego Ferreriusza z Francji, a także prezydent Rafał Dutkiewicz. – Bł. Czesław przyjął postawę sługi, wiedział, że należy do znamienitego rodu. Wiedział, że intelektem i wykształceniem przewyższa innych. Zapewne cenił je, ale widział w nich głównie narzędzie do służenia innym – mówił bp K. Nitkiewicz, który w homilii wskazał na nasze ludzkie trudności w zrozumieniu służebnej postawy Chrystusa:

  Podczas Mszy św. s. Salomea reprezentująca parafię św. Wojciecha w Bielinach otrzymała z rąk wrocławskiego przeora dominikanów relikwie bł. Czesława. Na zakończenie z kościoła wyruszyła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Błogosławionego. Wierni – w towarzystwie orkiestry dętej – przeszli przez pl. Dominikański, okrążając tzw. kwartał dominikański. W programie obchodów znajduje się jeszcze m.in. wieczorna liturgia w przedsoborowym rycie dominikańskim.

  Zobacz także


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół