• facebook
 • rss
 • Poznaj tego prawdziwego

  Agata Combik

  dodane 06.12.2013 00:03

  Mało dziś znane sceny z życia św. Mikołaja można oglądać na ikonach w kościele przy ul. św. Antoniego, we wrocławskiej parafii, której patronuje biskup z Miry.

  Znajdują się w kaplicy poświęconej św. Mikołajowi, przeznaczonej specjalnie dla dzieci. Pierwsza ikona, autorstwa prawosławnej artystki z Białegostoku, Natalii Onisko-Wasiluk, trafiła tu w 2010 r. Podczas uroczystej intronizacji wizerunku, zabrzmiał po raz pierwszy w kościele Akatyst ku czci św. Mikołaja, wykonany przez prawosławny chór. Odtąd co roku jest wykonywany przed odpustową Eucharystią.

  Do pierwszej ikony wkrótce dołączyły kolejne, autorstwa Anny Jastrzębskiej-Matusz, ukazujące sceny z udziałem świętego, m.in. ratowanie przez św. Mikołaja trzech młodzieńców skazanych na śmierć oraz rozbitków na wzburzonym morzu.

  W tym roku głównym uroczystościom ku czci patrona parafii przewodniczył rektor wrocławskiego seminarium duchownego we Wrocławiu, ks. Adam Łuźniak.  Przybył do paulińskiego kościoła wraz z klerykami, w przeddzień obłóczyn, a także święceń diakonatu jednego z nich. We wspólnym świętowaniu wzięli udział przedstawiciele Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Do cyklu ikon dołączy kolejna, ukazująca św. Mikołaja na łożu śmierci, odchodzącego z tego świata.

  Św. Mikołaj ocala od śmierci trzech skazańców   Św. Mikołaj ocala od śmierci trzech skazańców Agata Combik /GN Tak wygląda nowa ikona ukazująca śmierć św. Mikołaja   Tak wygląda nowa ikona ukazująca śmierć św. Mikołaja Agata Combik /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół