• facebook
 • rss
 • Wrocławianie, poznajcie swojego świętego

  ks. Rafał Kowalski

  dodane 07.12.2013 14:20

  Mszą świętą przy grobie założyciela Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej rozpoczął się rok poświęcony słudze Bożemu ks. Janowi Schneiderowi.

  Eucharystii w kościele NMP na Piasku przewodniczył o. prof. Zdzisław Kijas z działającej przy Stolicy Apostolskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W homilii przypomniał on życiorys ks. J. Schneidera, zwracając uwagę na szczególne zaangażowanie kapłana w organizowanie pomocy dla młodych dziewcząt, przybywających do Wrocławia w poszukiwaniu lepszych warunków życia. – Różne problemy sprawiały, że kobiety te bardzo często schodziły na złą drogę – mówił o. Z. Kijas. – Skala tego zjawiska była tak duża, że urzędnik Policji zwrócił się z prośbą, by Kościół zaangażował się w działania, które powstrzymają ich upadek moralny, ponieważ władze miejskie nie były w stanie same sobie poradzić – dodał.

  Kaznodzieja nawiązał przy tym do okoliczności założenia Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej oraz zadań, które stały u podstaw jego istnienia. – Ks. Jan Schneider wiedział, że Bóg jest blisko ludzi opuszczonych i gotowy zawsze przyjść im z pomocą. Posługuje się w tym dziele innymi osobami, które za życia są mało znane, ale ich światło świeci nawet po zakończeniu ziemskiej pielgrzymki – podkreślił.

  Jak podkreśla s. Sybilla, radna generalna zgromadzenia, Rok Schneiderowski ma nie tylko samym siostrom zakonnym, ale także wszystkim wrocławianom przybliżyć postać sługi Bożego ks. Jana Scheindera. – Jego proces beatyfikacyjny wkroczył w ostatni etap, więc możemy przypuszczać, że ogłoszenie naszego założyciela błogosławionym odbyłoby się we Wrocławiu. Dobrze by było, gdyby wrocławianie dowiedzieli się więcej o człowieku, który tutaj żył i pracował, a dziś miałby zostać wyniesiony na ołtarze – tłumaczy s. Sybilla, dopowiadając, że w 2014 roku przypada 190. rocznica urodzin ks. Jana oraz 160. rocznica założenia zgromadzenia.

  W ramach obchodów Roku Schneiderowskiego organizowane będą m.in. pielgrzymki śladami sługi Bożego. Wydane też zostały materiały przybliżające postać założyciela marianek. – Chcemy, by niektóre inicjatywy były miłą niespodzianką dla mieszkańców naszego miasta, więc jest za wcześnie, by dziś o nich mówić – puentuje s. Sybilla.

  W uroczystościach wzięła udział przełożona generalna s. Alma Białek   W uroczystościach wzięła udział przełożona generalna s. Alma Białek Ks. Rafał Kowalski /GN Mszy św. przewodniczył o. prof. Zdzisław Kijas   Mszy św. przewodniczył o. prof. Zdzisław Kijas Ks. Rafał Kowalski /GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół