• facebook
 • rss
 • U Brata Alberta z kapłanem z Czech

  Maciej Rajfur Maciej Rajfur

  dodane 17.12.2013 00:45

  Do 19 grudnia trwały rekolekcje adwentowe w schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. bp. Bogedaina we Wrocławiu.

  Prowadzi je ks. Pavel Ajchler, czeski ksiądz – proboszcz parafii w Tanvaldzie u podnóża Gór Izerskich. Wspominając zamieszczony w Ewangelii św. Mateusza rodowód Pana Jezusa, porównuje go do albumu rodzinnego, w którym jest miejsce dla każdego człowieka. Świetnie mówiący po polsku kapłan (z naszym językiem zetknął się bliżej już w latach 70. XX w. dzięki pracującym w jego kraju Polakom), opowiada o tym, jak sam odnalazł swoje miejsce w Kościele. – Poznałem Pana Jezusa mając 11–12 lat, był to rok Praskiej Wiosny, 1968 r. – wspomina, dodając, że nie miał na drodze wiary wsparcia ze strony swoich bliskich. Jego Pierwszej Komunii św. nie towarzyszyła żadna rodzinna uroczystość – sam musiał dotrzeć rowerem do odległego kościoła, gdzie zgromadziło się jedynie kilka starszych osób. – Powoli uczyłem się zwracać się do Boga. Zrozumiałem, że On mnie nawołuje, że u Niego znaleźć można odpowiedź na pytanie, po co istnieję, po co jest przyroda, kosmos.

  W rekolekcjach mieszkańcom schroniska towarzyszą ich przyjaciele   W rekolekcjach mieszkańcom schroniska towarzyszą ich przyjaciele Agata Combik /GN Ks. Pavel w późniejszych latach był ministrantem, organistą; sprzątał kościoły, jeszcze jako świecki człowiek, rzemieślnik, uczył dzieci religii. – Poznawałem różne sposoby służenia Bogu – mówi.

  Ostatecznie został kapłanem. Obecnie jest proboszczem sześciu parafii; niestety tylko ok. 1 proc. mieszkańców terenu, który obejmują, to osoby praktykujące. Dzięki pewnemu franciszkaninowi ze Szklarskiej Poręby zaprzyjaźnił się z grupą świeckich wrocławian i odtąd on odwiedza ich, a oni jego – wspierając go w działalności duszpasterskiej.

  Rekolekcje prowadzone przez ks. Pavla trwają do 19 grudnia – w tych dniach w schronisku codziennie o 18.00 odprawiana jest Msza św. z nauką. W programie znalazła się także m.in. modlitwa kanonami Taizé.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • KJ
   03.12.2017 12:19
   Dwa fakty z dzisiaj jeszcze bardziej na progu nowego roku pogrążają papieża. Przyjdź, Panie Jezu!

   1) "Czy dzisiaj po to, aby uratować środowisko naturalne, ludzkość, nie jest konieczne zrobienie kroku wstecz?" - tak, tak, najbardziej powinniśmy się przejmować "środowiskiem naturalnym", a dopiero później ewentualnie "ludzkością"...

   2) W oficjalnym papieskim "dzienniku ustaw" ("Acta Apostolicae Sedis") na wyraźne żądanie papieża opublikowany został list papieża do biskupów metropolii Buenos Aires potwierdzający ich interpretację, że "Amoris Laetitia" dopuszcza rozgrzeszanie i udzielanie komunii cudzołożnikom - rozwodnikom uprawiającym seks z cywilnymi współmałżonkami. Co ważniejsze: ten list oraz dokument biskupów argentyńskich pozwalających rozgrzeszać grzech cudzołóstwa bez konieczności żalu za niego oraz postanowienia zerwania z nim - znów: na wyraźne żądanie papieża, jak napisał Sekretarz Stanu, kard. Parolin - zostały uznany za akt Magisterium Kościoła ("velut Magisterium authenticum"). Źródło: http://www.vatican.va/archive/aas/documents/2016/acta-ottobre2016.pdf#page=21
  • mee...
   03.12.2017 16:58
   W komunistycznych Chinach Chrzescijanie sa przesladowani...ostatnio w jednej z biednych prowincji, postawiono Chrzescijanom warunek, ze albo pozdejmuja ze scian krzyze i w miejce krzyzy powiesza obrazy komunistycznego przywodcy albo nie otrzymaja pomocy. Obawiac sie nalezy, ze to nie Korea Kima bedzie zazewiem wojny a przeniesienie z Tel Avivu do Jerozolimy stolicy tych, ktorzy mienia sie Zydami, a Zydami nie sa...gdzie zaczna odbudowywac swiatynie jezrozolimskaj, do ktorej beda mieli wstep tylko ci co posiadaja 33 stopien wtajemniczenia, a gdzie na tronie zasiadzie antychryst. Owszem Kore mozna tez wykorzystac pod tym katem...III wojna swiatowa zniszczy religie i ateizm. Ostanie sie antychryst, lucyferowi w tym czasie zezwolone bedzie na nieograniczone dzialanie przez okres krotki paru lat.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół