Nowy numer 13/2024 Archiwum

Chrześcijaństwo u podstaw

W święto Chrztu Pańskiego, w auli PWT odbył się opłatek wrocławskiego środowiska akademickiego. Tradycją jest, że na noworoczne spotkanie zaprasza wielki kanclerz papieskiej uczelni, metropolita wrocławski.

Świąteczne spotkanie poprzedziła Msza św. w katedrze wrocławskiej. W homilii metropolita wrocławski abp Józef Kupny przypomniał, że Jezus nie wszedł do rzeki Jordan ze swoimi grzechami, ale z grzechami nas wszystkich, z ich całym balastem.

- Kiedy próbujemy zrozumieć tamto wydarzenie, gdy zdajemy sobie już sprawę, co tam się naprawdę wydarzyło, pytamy siebie, jakie znaczenie ma chrzest Pana Jezusa dla mojego życia. Właśnie tam Pan Jezus pokazał, że  jesteś mu bardzo bliski. Pokazuje, że jest ci bliski, bo bierze ten ciężar, który obciąża twoje serce, twoje sumienie - mówił.

Po Eucharystii w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego był czas na przemówienia. Prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, nawiązując do dzisiejszego święta przypomniał, że chrzest Jezusa w Jordanie przypomina nam o naszym chrzcie i uświadamia, że włączył on nas we wspólnotę Kościoła. Zaznaczył, że chrzest dał też początek państwu polskiemu, a chrześcijaństwo ukonstytuowało Europę.

- I choć dziś w pluralistycznym świecie, gdzie ścierają się różne poglądy i ideologie ten fakt bywa często kontestowany. Niemniej ojcami założycielami wspólnej Europy byli wybitni chrześcijanie, tacy jak Robert Schuman, czy Jean Monnet - mówił. Wyraził też nadzieję, że niebawem do tego grona zostanie zaliczony również kard. Bolesław Kominek.

Prof. R. Kołacz przyznał, że takie spotkania, jakie odbywają się od 27 lat na PWT sprzyjają integracji środowiska akademickiego. - To sygnał, że jesteśmy i chcemy działać razem, również z naszymi duszpasterzami i ich błogosławieństwem. Zwracając się do pracowników uniwersytetów i studentów życzył, by potrafili się troszczyć nie tylko o małe, uczelniane ojczyzny, ale też o tą wielką, środowiskową.

- Bardzo mi na tym zależy, żebyście państwo odczuwali bliskość Pana Boga, byście nigdy nie zwątpili - życzył abp Józef Kupny. Zaznaczył, że wykształcenie i praca naukowa stawia znaki zapytania. - Człowiek wierzący, który zgłębia i twórczo pracuje zadaje sobie pytanie o obecność Pana Boga w świecie i w życiu. To jest nieuniknione - dodał. Ostrzegał, że istnieje pokusa naturalistycznego tłumaczenia wszystkiego, które nie zostawia miejsca na coś, czego w sposób empiryczny nie da się potwierdzić, czy wykluczyć.

Spotkanie zakończyła agapa, przed którą uczestnicy podzielili się ze sobą opłatkiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy