• facebook
 • rss
 • Trwają Pawełki

  ac

  dodane 14.01.2014 14:00

  W paulińskich wspólnotach do 19 stycznia odprawiana jest nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, czczonego jako patriarcha zakonu.

  We Wrocławiu przy ul. św. Antoniego nowenna – połączona ze śpiewem uroczystego hymnu – odprawiana jest podczas Mszy św. o 18.00. Główne obchody ku czci św. Pawła I Pustelnika z udziałem wiernych odbędą się w niedzielę 19 stycznia. O 10.30 Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył ks. Aleksander Radecki, ojciec duchowny wrocławskiego seminarium; Eucharystia o 12.00 połączona będzie ze specjalnym błogosławieństwem dla dzieci i kobiet w stanie błogosławionym. Po Mszy św. z jasełkami wystąpią mali aktorzy z Przedszkola nr 41 im. bł. Jana Pawła II. Tradycyjnie na dzieci czekać będą „owoce pustyni” – słodkie podarki przypominające o życiu św. Pawła z Teb, żywiącego się na pustyni daktylami, będące także symbolem „słodyczy Eucharystii”.

  Liturgiczne wspomnienie św. Pawła przypada 15 stycznia. Dzień później paulini obchodzą Święto Matki Bożej Królowej Pustelników i odnawiają swoje zawierzenie Maryi.

  Św. Paweł z Teb (III-IV w.) jest uznawany za pierwszego chrześcijańskiego pustelnika. Pochodził z zamożnej rodziny, po śmierci rodziców odziedziczył duży spadek. Kiedy wybuchły prześladowania chrześcijan za cesarza Decjusza, nastoletni Paweł ukrył się w odległej posiadłości, a następnie – m.in. by uniknąć denuncjacji ze strony szwagra – porzucił wszystko i zamieszkał na pustyni. Schronienie znalazł w jaskini, obok której znajdowało się źródło i palma. Kiedy prześladowania ustały, postanowił pozostać w odosobnieniu, trwając na modlitwie, nieustannie przebywając z Bogiem. Jako pustelnik przeżył na pustyni ok. 90 lat – żywiąc się daktylami z palmy, a potem także chlebem przynoszonym przez kruka. Św. Pawła odwiedził po wielu latach inny pustelnik – św. Antoni. Ich spotkanie przedstawione jest na obrazie znajdującym się we wrocławskich kościele paulinów na lewo od ołtarza głównego. Św. Paweł zmarł w 341 r. W wykopaniu grobu potrzebnego, by pochować jego ciało, miały pomóc św. Antoniemu dwa lwy.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół