• facebook
 • rss
 • Lunula i denar

  inf. prasowa

  dodane 27.01.2014 12:52

  Od 29 stycznia tylko przez miesiąc będzie można oglądać na wystawie stałej w Muzeum Archeologicznym znalezioną niedawno złotą lunulę oraz denar cesarza Trajana.

  Odkrycie wywołało poruszenie w środowisku archeologicznym i być może wskazuje na istnienie w miejscu jego znalezienia większego skarbu. 8 stycznia mieszkaniec Sobótki przekazał do Muzeum Archeologicznego znalezioną w okolicach Bielan Wrocławskich złotą zawieszkę lunulowatą (księżycowatą).

  Lunula zdobiona jest filigranem i granulacją, a w jej centralnej partii umieszczony był prawdopodobnie kamień szlachetny. Zabytek pochodzi z okresu rzymskiego i można go bliżej datować na III lub IV w. n.e. Niejasne jest natomiast miejsce jego wytworzenia - może pochodzić zarówno z warsztatów nadczarnomorskich, czyli z terenów dzisiejszej Ukrainy, jak i z obszaru Skandynawii, gdzie podobne ozdoby były produkowane przez tamtejszą ludność.

  Denar cesarza Trajana   Denar cesarza Trajana inf. prasowa

   

  W pobliżu zawieszki natrafiono również na połówkę denara cesarza Trajana, co wskazuje, iż nie mamy do czynienia ze zgubą, lecz raczej z częścią wyposażenia bogatego, być może arystokratycznego grobu lub też skarbu, jak potocznie nazywamy zespół celowo ukrytych cennych przedmiotów. W najbliższym czasie zostaną podjęte szczegółowe badania archeologiczne, mające na celu odszukanie pozostałych przypuszczalnie rozproszonych zabytków i odkrycie obiektu, z którego pochodzą. 

  Zbliżone formą i zdobnictwem zawieszki znane są z grobów książęcych odkrytych na Zakrzowie (obecnie osiedle Wrocławia)  w latach 1887-88. Ze znalezionych wówczas 8 bogato zdobionych złotych lunul zachowały się do naszych czasów jedynie kopie 5 z nich. Nowy nabytek jest zatem jedyną oryginalną ozdobą tego typu we wrocławskim muzeum.   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół