• facebook
 • rss
 • Wrocław pamięta!

  inf. prasowa /ela

  dodane 26.02.2014 11:59

  Od kilku lat 1 marca jest dniem, w którym oddajemy hołd żołnierzom polskiego podziemia, ofiarom stalinowskich represji. Zachęcamy do wzięcia udziału w przygotowanych z tej okazji wydarzeniach.

  Wydarzeń organizowanych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z roku na rok jest coraz więcej. Tym razem wrocławskie obchody zostaną rozciągnięte na kilka dni. Polecamy zapoznanie się z harmonogramem wydarzeń i wzięcie udziału zwłaszcza w modlitwie podczas Mszy św. w kościele garnizonowym (1 marca, godz. 17).

  Stowarzyszenie Odra-Niemen, które od kilku lat koordynuje projekty związane z narodowym świętem, zachęca szczególnie do udziału w Marszu Pamięci (rozpocznie się po Mszy św., o godz. 18.15). Jak piszą w komunikacie prasowym organizatorzy, ma on mieć charakter teatru ulicznego z elementami inscenizacyjnymi, multimediami, oprawami świetlnymi oraz będzie zawierał elementy edukacyjne. Uczestnicy pochodu poprzez różne formy będą upamiętniać bohaterów niezłomnych.

  Marsz będzie przechodził ulicami: Krupniczą, Podwalem, Powstańców Śl. i zakończy się na Rondzie Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbędzie się krótki koncert. W planie jest złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy tablicy poświęconej członkom organizacji niepodległościowych (budynek Dolnośląskiej Policji) oraz przy Pomniku Rotmistrza Pileckiego. W trakcie przemarszu będą też efektowne oprawy kibiców WKS Śląsk Wrocław. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie będzie miało charakter widowiska, które ma być swoistą lekcją historii skierowaną do młodego pokolenia.

  Informacje o wydarzeniach znajdują się również tutaj.

  Wrocławski Plan Wydarzeń - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  28 lutego

  - godz. 11 – Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablica poświęconą Władysławowi Ciskowi, żołnierzowi AK i WiN, wejście do Sali 140 w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej – organizator: Związek Piłsudczyków.

    archiwum organizatorów 1 marca

  Obchody oficjalne:
  - godz. 10.30 – Spotkanie pod bramą główną cmentarza Osobowickiego z banerami, przemarsz pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego, na kwatery 81A i 120.
  - godz. 11.00 – Oficjalne uroczystości na cmentarzu Osobowickim.
  - godz. 13.30 – Koncert symfoniczny w Sali Wielkiej Starego Ratusza.

  Część organizowana przez środowiska pozarządowe (organizator): Stowarzyszenie Odra-Niemen; partnerzy: kibice WKS Śląsk Wrocław, Grupa Wolność i Miłość Brzeg, Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna, wrocławscy studenci i młodzież):
  - godz. 17.00 - Uroczysta Msza św. w bazylice garnizonowej św. Elżbiety w intencji  żołnierzy wyklętych, z asystą wojska i służbą młodzieży i harcerzy.
  - godz. 18.15 - Marsz Pamięci z inscenizacjami i oprawą multimedialną, Rynek Wrocławski - Rondo Żołnierzy Wyklętych.

  2 marca

  "Żołnierze Wyklęci w Konspirze" - II Maraton filmowo-dyskusyjny połączony z kiermaszem książek. Spotkania w Centrum Edukacyjnym „Konspira” na pl. Solnym (organizator: Stowarzyszenie Odra-Niemen).
   - godz. 12-20 – Pokazy filmów poświęconych żołnierzom wyklętym oraz dyskusje i rozmowy z zaproszonymi gośćmi: Danutą Skrabą, która razem z Ireną Klubą przewodniczyły grupie, dzięki której w latach 80. XX w. ocalono od zniszczenia Wrocławskie Kwatery Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, synem Antoniego Żubryda „Zucha” - Januszem Niemcem, córką Jana Leonowicza ps. „Burta” - Barbarą Leonowicz-Babiak, Martą Ziembikiewicz - córką Władysława Łukasiuka ps. „Młot”, kapitana AK, partyzanta antykomunistycznego powstania na Podlasiu, oraz dr. Krzysztofem Szwagrzykiem - pełnomocnikiem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. Poszukiwań Miejsc Pochówku Ofiar Terroru Komunistycznego - gościem, który prosto z Warszawy przyjedzie i opowie o najnowszych identyfikacjach żołnierzy wyklętych.
  - godz. 20-21 - Recital muzyczny pt. „KOCHAM ŚWIAT, KOCHAM POLSKĘ...”.

  3 marca 2014

  - godz. 17 - „Dlaczego pamiętamy o Wyklętych” - dyskusja młodych działaczy - organizator Stowarzyszenie Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11-13.
  - godz. 18 - Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych - organizator: XVII Liceum Ogólnokształcące im. A. Osieckiej - ul. Tęczowa 60, Aula.

  1 marca we Wrocławiu
  Stowarzyszenie Odra-Niemen

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół