• facebook
 • rss
 • Cześć ich pamięci!

  Karol Białkowski

  dodane 01.03.2014 15:56

  Poczty sztandarowe kilkudziesięciu organizacji, oficjalne delegacje oraz kilkudziesięciu wrocławian wzięło udział w obchodach Narodowego Dnia Pamieci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu. Odbyły się pod pomnikiem poświęconym ofiarom terroru komunistycznego na cmentarzu osobowickim.

  W asyście kompanii reprezentacyjnej oraz orkiestry Śląskiego Okręgu Wojskowego uczestnicy uroczystości przeszli spod bramy cmentarza do kwater 81A i 120, gdzie spoczywają zamordowani więźniowie polityczni i żołnierze niezłomni.

  - To miejsce jest wyjątkowe i szczególne dla historii i pamięci. Stalinowski terror zakładał ściganie, aresztowanie, prześladowanie, a następnie skazanie wielu polskich patriotów. Jeszcze jeden element był istotny, a szczególnie paskudny - wymazania z pamięci tych, którzy na nią zasłużyli mówił Wojciech Trębacz z Instytutu Pamięci Narodowej.

  Zaznaczył, że dokonywało się to przez pochówki w bezimiennych grobach. Obowiązywał też totalny zakaz dochodzenia miejsc gdzie ludzie mogli być pochowani. - To się udało w dużym stopniu niestety w skali całego kraju. Zbiegiem okoliczności i pracą kilku osób, w latach 80. ubiegłego wieku, udało się ocalić od zniszczenia te kwatery, nie wymazano ich z rejestru.

  W. Trębacz przypomniał także, że prace ekshumacyjne na kwaterach cmentarza osobowickiego były zaczynem poszukiwań i badań mających na celu ustalenie miejsc pochówku żołnierzy wyklętych w skali całego kraju. - Osobowice zostaną w polskiej historii jako miejsce, od którego wszystko się zaczęło - dodał.

  W uroczystościach wzięli udział m. in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wicewojewoda Ewa Mańkowska oraz wicemarszałek województwa Jerzy Michalak. Ekumeniczną modlitwę za zmarłych bohaterów poprowadzili: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski oraz ks. płk. Bogdan Miszczyszyn, dziekan dziekanatu kościoła greckokatolickiego Wojska Polskiego.

  Na zakończenie obchodów odbył się Apel poległych z salwą honorową oraz złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

  Apel poległych
  Karol Białkowski

  Cześć i Chwała Bohaterom !
  Katolicka tvRodzina

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół