• facebook
 • rss
 • Metropolita wrocławski powoła Radę Społeczną

  ks. Rafał Kowalski /Archidiecezja Wrocławska

  dodane 06.03.2014 13:29

  10 marca zostanie podpisany dekret, na mocy którego abp Józef Kupny powoła do istnienia Radę Społeczną. Jej zadaniem będzie przygotowywanie opinii i stanowisk w kwestiach wskazanych przez metropolitę.

  W skład rady wejdą przede wszystkim przedstawiciele wyższych uczelni Wrocławia, osoby, które są niekwestionowanymi autorytetami w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Jak się dowiedzieliśmy, zasiądą w niej także dziennikarz i prawnik. W sumie 14 osób wybranych na trzyletnią kadencję.

  Członkiem nie może być osoba czynnie zaangażowana w działalność polityczną. – Chcemy uniknąć sytuacji, w której rada byłaby identyfikowana z jakąkolwiek opcją polityczną – mówi ks. Grzegorz Sokołowski, który będzie pełnił funkcję sekretarza Rady Społecznej. Dodaje przy tym, że dokumenty Kościoła zachęcają biskupów do powoływania tego rodzaju organów doradczych, a najlepszym wzorem jest papież Franciszek, który o ludzi świeckich rozszerzył krąg osób, z którymi konsultuje się w sprawach ważnych dla Kościoła. Rada będzie się spotykała kilka razy w roku, wypracowując opinię w kwestiach wskazanych przez metropolitę. Regulamin zaznacza jednak, że opinia rady nie jest opinią arcybiskupa.

  Data podpisania dekretu nie jest przypadkowa. Tego dnia przypada bowiem 40. rocznica śmierci kard. Bolesława Kominka – hierarchy, który był mocno zaangażowany w sprawy społeczne. Jeszcze przed Soborem Watykańskim II wskazywał na potrzebę wsłuchiwania się Kościoła w głos świata.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół