• facebook
 • rss
 • Z dzwonkiem w tle

  jpp

  dodane 24.07.2014 16:50

  Przez ostatnie 30 lat ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy w Jugowicach odwiedziło kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży. Od poniedziałku do końca lipca pod czujnym okiem opiekunów przebywa tu 20 dzieci na "Wakacjach z Panem Bogiem".

  W rytm kolejnych dni dzieciom, wychowawcom i animatorom pomaga wejść zawieszony na werandzie dzwonek. O 8.00 jego dźwięk obwieszcza początek dnia. Pół godziny później wzywa wszystkich na gimnastykę i modlitwę. Następnie cała ferajna gromadzi się w refektarzu na śniadaniu, po którym jest czas na to, aby posprzątać pokoje. Gdy wszystko już pachnie i lśni, przychodzi czas kolejne punkty dnia. - Ulubionym zajęciem dzieci jest kąpiel w basenie - wyjaśnia Alicja Kozłowska, studentka V roku Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, która część swoich wakacji poświęca na pracę jako wychowawca kolonijny. W chłodniejsze dni można spacerować po okolicznych wzniesieniach malowniczo położonej gminy Walim, do której należą Jugowice. Po powrocie do ośrodka znajomy dźwięk dzwonka zaprasza wszystkich na obiad. Gdy brzuchy młodszych i starszych są już pełne, przychodzi pora na popołudniową sjestę. Kilka kwadransów później dzwonek zaprasza wszystkie dzieci na wspólne śpiewnie. Czas do kolacji wypełniają gry i zabawy na wolnym powietrzu lub zajęcia w świetlicy w chłodniejsze czy deszczowe dni.

  Tematem tegorocznych „Wakacji z Panem Bogiem” są ewangelijne przypowieści. - Codziennie rano czytamy dzieciom kolejną przypowieść, która staje się tematem scenek teatralnych odgrywanych przez naszych podopiecznych - wyjaśnia Alicja.

  Pobyt dzieci w ośrodku poprzedził turnus młodzieżowy. - Podczas kolejnych dni pochylaliśmy się nad przykazaniami Dekalogu. Np. gdy mówiliśmy o trzecim przykazaniu, zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy wykorzystać czas wolny, a także poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, jakie aktywności człowieka zaliczają się do tzw. prac koniecznych, a jakie nie - mówi Patrycja Grzeszkiewicz, uczennica II kl. liceum, która do Jugowic przyjeżdża od 10 lat. Przy tej okazji młodzież zastanawiała się m.in. nad tym, czy ksiądz powinien pracować w niedziele czy nie. Owocem wczaso-rekolekcji były wykonywane przez uczestników plakaty, na których znalazły się wnioski z paneli dyskusyjnych dotyczących poszczególnych przykazań. - Wszystko to prowadziło nas do odpowiedzi na pytania dotyczące prawdziwej tożsamości człowieka jako osoby obdarzonej wolnością wyboru pomiędzy dobrem a złem - mówi A. Kozłowska.

  Pobyt młodzieży w parafialnym ośrodku był jednym z elementów działalności grupy modlitewnej działającej w parafii przy Grabiszyńskiej. - W ciągu roku szkolnego spotykamy się w czwartki, aby rozważać słowo Boże - wyjaśnia katechetka Angela Pluta, animatorka wspólnoty.

  - Na sierpień planujemy jeszcze turnus dla seniorów - zapowiada ks. Franciszek Głód, pomysłodawca "Wakacji z Panem Bogiem" w Jugowicach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół