• facebook
 • rss
 • Sami zbudowali kościół

  Karol Białkowski

  dodane 08.09.2014 11:17

  We Wróblowicach mieszka ok 500 osób. Kilka lat zajęło im zbudowanie kościoła. Poświęcił go abp Józef Kupny.

  Nowy kościół nosi wezwanie Miłosierdzia Bożego i jest czwartym filialnym kościołem parafii w Lutyni. - Wznieśliśmy tę świątynię wierząc, że ożyje ona duchem wiary, miłości i odwagi, a korzystanie z niej  poprowadzi nas i następne pokolenia do Chrystusa - mówił na wstępie proboszcz ks. Jan Banik.

  Mieszkańcy rozpoczęli starania o nowy kościół w 2002 r. Po uzyskaniu gruntu oraz wszelkich zgód ze strony archidiecezji wrocławskiej i urzędów, a także przy wsparciu ówczesnego proboszcza ks. Jerzego Barańskiego, rozpoczęto w 2006 r. budowę. Prace przyśpieszyły po 2008 r. dzięki zaangażowaniu ks. J. Banika. - Jesteśmy ogromnie wdzięczni naszemu proboszczowi za jego trud związany z budową świątyni - mówią zgodnie mieszkańcy Wróblowic. Nowy kościół to obiekt o kubaturze 1504 m3, powierzchni użytkowej 224 m2 oraz wysokości 17 m do szczytu wieży. Prace pochłonęły do tej pory 814 tys. zł. - To są koszty materiałów, bo mieszkańcy wsi wznieśli budynek własnymi rękami - tłumaczy ks. Jan.

  Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał abp Józef Kupny. - Dziękuję wam, że włożyliście tyle trudu, by wybudować tę świątynię - mówił podczas homilii. - To jest wspaniałe świadectwo wiary. Ta świątynia jest waszym darem dla następnych pokoleń.

  Metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że głównymi miejscami celebracji są w kościele ambona, miejsce przewodniczenia i ołtarz. - Są to miejsca, w których celebruje się wydarzenia wiary - dodał.

  Zachęcał, by mieszkańcy otaczali swoją świątynię wielkim szacunkiem. - Niech ten kościół, miejsce udzielania się miłości Boga, będzie dla was bramą do nieba i wezwaniem do jeszcze większej miłości Boga i bliźniego - zakończył hierarcha.

  Zachęcamy do wysłuchania całej homilii:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół