• facebook
 • rss
 • Najważniejsze - zaowocować

  ela

  dodane 20.09.2014 13:45

  Wspólnota parafialna z Nowolesia przeżywała 25-lecie swojego istnienia oraz 750. rocznicę wybudowania pierwszej świątyni w Białym Kościele.

  Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii nawiązał do słów odczytanej ewangelii o siewcy. - Słowo Boże to sam Bóg, który się objawia. To najgłębsze źródło wszelkiego życia. Prawdziwym słowem Boga skierowanym do człowieka jest Jezus. Dlatego Jego słowo zawarte w Ewangelii jest Duchem i życiem. On, Jezus jest niewyczerpanym źródłem życia. Tak potężna moc i siła tkwią w ziarnie słowa Bożego, że jest ono siłą wiary i pokarmem dusz - mówił. Zwrócił także uwagę, że ziarno słowa nie zaowocuje bez współpracy człowieka.

  Metropolita wrocławski zaznaczył, że aby realizować słowo Boże, potrzeba wytrwałości i samozaparcia.

  Abp Kupny zachęcał do zastanowienia się nad tym, jak każdy z nas, osobiście, słucha słowa Bożego; czy nie jesteśmy podobni do tych, którzy patrząc, nie widzieli, a słuchając, nie słyszeli.

  Pierwsze wzmianki o świątyni w Białym Kościele pochodzą 1264 r. i dotyczą wyposażenia jej przez biskupa wrocławskiego Tomasza II. Budynek nie przetrwał do dzisiejszych czasów m.in. z powodu trzech pożarów, które go doszczętnie niszczyły - w XVII i XVIII w. oraz w ostatnich dniach II wojny światowej. Dopiero w 1984 r. mieszkańcy miejscowości, wraz ze swym proboszczem, ks. Stanisławem Włodarskim, podjęli się odbudowy kościoła.

  Świątynia pw. Nawiedzenia NMP w Białym Kościele przynależy do parafii pw. św. Marcina w Nowolesiu k. Strzelina. Eucharystia była też okazją do dziękczynienia za 25 lat istnienia parafii. W Nowolesiu funkcjonuje również sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół