Nowy numer 13/2024 Archiwum

Skupienie wśród świętych

Młodzież przygotowująca się do życia zakonnego i kapłańskiego 17 października przeżywała swój dzień skupienia w sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy.

W tym roku modlitwie u grobu patronki Śląska przyświecało hasło: "Ze świętymi na drodze wiary".

Tematem przedpołudniowej części spotkania były relacje Kościół-media. Przedłużeniem porannej konferencji dla młodzieży duchownej, którą w trzebnickiej bazylice wygłosił ks. dr Robert Nęcek, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej, była praca w kilkuosobowych grupach. - Rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego bywamy nieufni wobec mediów - mówi dk. Mateusz Wojciechowski z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, który był animatorem jednej grup.

Wśród przyczyn niechęci wobec dziennikarzy młodzi adepci życia konsekrowanego i kandydaci do kapłaństwa wymieniają m.in. pogoń za sensacją. Jednak wnioskiem, który pojawiał się w toku rozmów w grupach, była potrzeba otwierania się ludzi Kościoła na media. - Musimy być otwarci i powinniśmy informować o tym, co czynimy dobrego - zauważa dk. M. Wojciechowski. Podobnego zdania jest s. Elżbieta Waligóra, elżbietanka z Wrocławia, która zaznacza, że osoby w sutannach i habitach powinny w pierwszej kolejności zadbać o dobre relacje z Jezusem Chrystusem i we własnych wspólnotach, by następnie swoim pozytywnym nastawieniem zarażać innych: - Trzeba nam pytać siebie samych, czy jesteśmy autentyczni: najpierw wobec Jezusa, a później w relacjach z drugim człowiekiem - mówi i dodaje, że otwarta i wolna od masek postawa zazwyczaj spotyka się pozytywnym przyjęciem.

- Dzięki środkom społecznego przekazu i komunikacji świat stał się globalną wioską - zauważa ks. R. Nęcek i zaznacza, że Kościół musi liczyć się z wpływem mediów na kulturę i życie społeczne. Zdaniem kapłana ważnym problemem w relacjach Kościoła i mediów jest wzajemna podejrzliwość, a receptą na ten niewłaściwy stan rzeczy może być wzajemna otwartość. - Otwartość nie oznacza jednak przymykania oczu, bądź przyklaskiwania w każdej materii - zaznacza ks. Nęcek i dodaje, że wzajemne relacje muszą opierać się na poszanowaniu prawdy. Kolejnym problemem, który zdaniem krakowskiego duchownego może utrudniać wzajemne relacje Kościoła i mediów, jest sprawa różnych języków, jakimi posługują się ludzie Kościoła i media. - Nie możemy zapominać o tym, że przez „media” należy rozumieć konkretnych ludzi, którzy wraz z nami tworzą rzeczywistość. W związku z tym my, jako wspólnota kościelna, jesteśmy zobowiązani poznawania ich języka - stwierdza ks. Nęcek.

Swoje spotkanie z rzecznikiem krakowskiej kurii mieli także przełożeni i wychowawcy dolnośląskich seminariów duchownych. - Musimy wychowywać kleryków do mądrego korzystania z mediów, zwłaszcza tych związanych z internetem - mówi ks. Piotr Łapiński, prefekt w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie, który zaznacza, że w Kanadzie, gdzie pracował w ostatnich latach, spotkał się z dużo bardziej rozwiniętą komunikacją internetową pomiędzy duszpasterzami i wiernymi niż ma to miejsce w Polsce. - Portale społecznościowe czy strony internetowe parafii mogą być z powodzeniem wykorzystywane w ewangelizacji - zauważa salwatorianin.

Zwieńczeniem Jadwiżańskiego Dnia Skupienia była popołudniowa Eucharystia, której przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński. W homilii, nawiązując do hasła towarzyszącego młodzieży duchownej w tym roku, hierarcha przypomniał wspaniałe postacie, których wspomnienia Kościół obchodzi w październiku: św. Faustynę Kowalską, św. Jadwigę Śląską, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i św. Jana Pawła II. - Nie czujmy się nigdy zwolnieni z zadań, które wynikają z naszego powołania - apelował. Odwołując się do słów św. Faustyny biskup zaznaczył, że miarą świętości jest wierność woli Bożej.

Trzebnickie sanktuarium od lat jest miejscem spotkań młodzieży przygotowującej się do kapłaństwa i życia zakonnego. - Dni skupienia przeżywane u grobu św. Jadwigi pozwalają młodym ludziom wpatrywać się w jej wzór życia i świętości, który choć liczy już sobie osiem stuleci, to jednak nie traci nic ze swojej aktualności - zauważa ks. Jerzy Olszówka, proboszcz salwatoriańskiej parafii, dodając przy tym, że Patronka Śląska jest wspaniałym przykładem umiejętności łączenia życia modlitwy z postawą służby drugiemu człowiekowi.

Cały program uroczystości odpustowych można znaleźć TUTAJ.

Zachęcamy też do śledzenia relacji z poszczególnych wydarzeń. Można je znaleźć TUTAJ.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy