Nowy numer 13/2024 Archiwum

Złote Pióro ma właściciela

Galą w Sali Wielkiej Ratusza Wrocławskiego zakończył się X Jubileuszowy Dolnośląski Konkurs Literacki "My Polacy – My Dolnoślązacy”, organizowany przez liceum salezjańskie oraz wrocławską redakcję „Gościa Niedzielnego”.

Złote Pióro ufundowane przez Bronisława Komorowskiego trafiło do Jakuba Zapolnego, ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Strzegomiu, który przygotował pracę na temat: „Ojczyzna moja wolna, wolna... Więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada”(Antoni Słonimski).              

Twoja próba opisania tożsamości współczesnego Polaka po 25 latach życia w wolnym kraju.

W czasie uroczystości prezydent Rafał Dutkiewicz zaproponował, by w 2016 r. włączyć konkurs w cykl imprez wpisanych w Europejską Stolicę Kultury. Bp Ignacy Dec w literackiej inicjatywie dostrzegł szansę na przygotowanie się do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Złote Pióro ma właściciela   Złote pióro ufundował prezydent RP Bronisław Komorowski Agata Combik /Foto Gość Laureat – do wzięcia udziału w konkursie zachęcony przez nauczycielkę języka polskiego – podkreśla, że podjął temat dotyczący Ojczyzny z pobudek patriotycznych. – Pomyślałem, że powinienem się wypowiedzieć ze swojej perspektywy, 17-latka, który doświadczył wolności, natomiast, jeśli chodzi o możliwość porównania jej z niewolą, muszę sięgać do podręczników, opracowań historycznych czy filmów – do których nawiązałem w pracy – mówi, wspominając o „Katyniu” A. Wajdy, „Mieście 44” J. Komasy czy oczekiwanym „Wołyniu” W. Smarzowskiego. Oprócz symbolicznego pióra zwycięzca otrzymał również laptop, album i zaproszenie na wycieczkę do parlamentu Unii Europejskiej.

Zdobywcą II miejsca został Kacper Łapiak z Zespołu Szkół w Jelczu-Laskowicach, natomiast laureatką trzeciego – Agata Stepaniak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku. Wyróżnienia specjalne przyznano Grzegorzowi Mączyńskiemu z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, Ewie Rejman, z Liceum Ogólnokształcącego nr XII

 we Wrocławiu, Maciejowi Koszorkowi oraz Magdalenie Seń z Liceum Ogólnokształcącego w Górze.

 

Jury wyróżniło ponadto: Zuzannę Bąk z Liceum Ogólnokształcącego nr VII we Wrocławiu, Łukasza Burdynę z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu, Klaudię Czerniak z Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie, Michała Gapińskiego z Elektronicznych Zakładów Naukowych we Wrocławiu, Małgorzatę Gołdyn z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Jeleniej Górze, Gabrielę Grabowską z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu, Alicję Grzesiowską z Liceum Ogólnokształcącego nr X we Wrocławiu, Justynę Hyjek z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej, Emilię Janas z Liceum Ogólnokształcącego nr XII we Wrocławiu, Grzegorza Janika z Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu, Julię Karską z Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu, Martę Kiciewicz z Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie, Alicję Koperkiewicz z Liceum Ogólnokształcącego nr IV we Wrocławiu, Natalię Kostrubies z Prywatnego Gimnazjum Salezjańskiego we Wrocławiu, Magdalenę Matogę z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Dzierżoniowie, Aleksandrę Morozowicz z Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie, Marię Mróz z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Oleśnica, Zuzannę Przyszlak z Liceum Ogólnokształcącego  nr 1 w Jaworze, Antoninę Rosik-Rosińską z Liceum Ogólnokształcącego nr IV we Wrocławiu, Weronikę Sielicką z Liceum Ogólnokształcącego nr X we Wrocławiu, Natalię Talar z Zespołu Szkół w Krotoszycach, Marię Wachowską z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, Annę Wojtoń  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, Żanetę Wołowicz z Gimnazjum nr 1 w Górze, Agatę Wróbel z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV we Wrocławiu, Jakuba Zarzyckiego z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu, Fryderyka Zielińskiego z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w  Środzie Śląskiej, Julię Zwolińską z Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu.

Złote Pióro ma właściciela   Oprócz zdobywców pierwszych trzech miejsc, 30 osób zostało uhonorowanych wyróżnieniami Agata Combik /Foto Gość W literackich zmaganiach wzięło udział tym razem 148 prac. Oprócz salezjańskiego liceum i wrocławskiego „Gościa” w organizację konkursu zaangażowały się także Polskie Stowarzyszenie Estradowe POLEST Estrada Dolnośląska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Urząd Miasta Wrocławia. Wśród patronów honorowych znaleźli się abp Józef Kupny – metropolita wrocławski, bp Zbigniew Kiernikowski – ordynariusz diecezji legnickiej, bp Ignacy Dec – ordynariusz diecezji świdnickiej.

Gala zakończyła się koncertem Orkiestry Komendy Policyjnej we Wrocławiu.

Poniżej tekst zwycięskiej pracy Jakuba Zapolnego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy