• facebook
 • rss
 • Zaśpiewaj piosenki solidarnościowe

  inf. pras.

  dodane 13.12.2014 00:15

  13 grudnia mijają 33 lata od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Aby upamiętnić działania ruchu antykomunistycznego z tamtego okresu, Wrocław zaprasza wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu - wspólnym śpiewaniu pieśni i piosenek solidarnościowych.

  Wszyscy znamy utwory takie, jak "Mury" czy "Ballada o Janku Wiśniewskim". Muzyczny dorobek "Solidarności" jest jednak o wiele bogatszy. Pieśni powstałe i śpiewane w czasie stanu wojennego nierzadko mają niezwykłą historię. "Piosenka dla córki", "Sierpniowa piosenka", "Najpiękniejsza w klasie robotniczej", "Wejdą, nie wejdą", "Zielona WRON-a" - podtrzymujące na duchu, przepełnione symboliką, metaforyczne, refleksyjne, komentujące rzeczywistość, wyrażające złość, odwagę, sprzeciw, ale i żartobliwe, ironiczne, z przymrużeniem oka; śpiewane w internacie, w domach, w kościołach; powtarzane, przepisywane, dopisywane - żyły swoim życiem. Niektóre stały się hymnami i symbolami, a ich twórcy i wykonawcy bardami, inne każdy śpiewał po swojemu, jeszcze inne zachowały się w pamięci tylko nielicznych.

    Z okazji  25-lecia wolnej Polski miasto Wrocław przygotowało również szczególną publikację - śpiewnik Piosenki "Solidarności" - i zaprasza do wspólnego śpiewania. - Poprzez ten drobny gest chcemy wyrazić swoje uznanie i szacunek dla wszystkich działaczy "S" oraz przybliżyć wrocławianom muzyczną spuściznę tego ruchu - mówi o wydaniu śpiewnika Piosenki „Solidarności” prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

  Zachęcamy do udziału we wspólnym śpiewaniu pieśni i piosenek solidarnościowych wszystkich, bez względu na wiek. Dla dzieci i młodzieży wydarzenie to może stać się fascynującą i pouczającą lekcją najnowszej historii.

  Spotkanie rozpocznie się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu na pl. Katedralnym 1 o godz. 16.30. Po koncercie, o godz. 18.30, w katedrze wrocławskiej odbędzie się Msza św. za ojczyznę i ofiary stanu wojennego.

  Organizatorem wydarzenia jest miasto Wrocław we współpracy z partnerami.

  _____________

   

  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół