• facebook
 • rss
 • Napełnij się Światłem, nie sianem

  ac

  dodane 14.12.2014 21:00

  Betlejemskie Światło Pokoju już płonie na Dolnym Śląsku. 14 grudnia, podczas Mszy św. w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, zalśniło w dziesiątkach lampionów.

  – Kruche, delikatne, łatwo je zdmuchnąć, trzeba troszczyć się, żeby nie zgasło... Z drugiej strony to dzięki niemu człowiek będzie mógł pewnie stąpać po drodze, nie potknie się, ominie przeszkody, bo ono oświetli mu drogę, a gdy przyjdą mrozy, posłuży do rozpalenia ognia, przy którym będzie można się ogrzać – mówił ks. Marek Mekwiński, rozważając w homilii tajemnicę światła z całą jego symboliką. Przypomniał, że tegoroczna akcja przekazywania płomyka z Betlejem odbywa się pod hasłem „Pokój jest w nas”. – Prawdziwa radość ma mocny fundament prawdziwego pokoju, który leży na dnie serca. Co chwilę może z niego wyrastać, eksplodować... Zadbaj o to, żebyś nie był wypchany sianem, nawet bożonarodzeniowym. Niech tym, co wypełnia komnatę twojego serca, będzie to światło, które za chwilę wniesiemy – zachęcał.

  Betlejemski płomyk wniesiony został w procesji z darami, a rozprzestrzenił się po kościele podczas przekazywania sobie znaku pokoju. Na Eucharystii, której przewodniczył ks. Daniel Rydz, zgromadzili się przedstawiciele różnych harcerskich organizacji z Dolnego Śląska, zaproszeni przez Związek Harcerstwa Polskiego, koordynujący doroczną akcję. Na zakończenie spotkania lampiony z ogniem z Ziemi Świętej wręczono zaproszonym gościom – przedstawicielom miejskich władz i rozmaitych instytucji.

  – Na początku grudnia w Grocie Narodzenia Pańskiego 9-letni skaut z Austrii odpalił płomyk od świecy. Płomyk został przeniesiony drogą lotniczą do Wiednia, a wczoraj austriacka organizacja skautowska przekazała betlejemskie światło reprezentacjom 25 krajów – tłumaczył zebranym hm. Zbigniew Skupiński, komendant chorągwi dolnośląskiej ZHP.

  Zanim u św. Elżbiety rozpoczęła się uroczystość, w bazylice oraz pod choinką na wrocławskim rynku trwało kolędowanie. Chętni wrocławianie mogli otrzymać darmowe śpiewniki do wykorzystania podczas rodzinnych spotkań świątecznych.

  _____________

  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół