• facebook
 • rss
 • Muzeum bezpieczne przed zimą

  Maciej Rajfur

  dodane 23.12.2014 17:30

  Zakończył się II etap remontu więźby i pokrycia dachowego budynku Muzeum Archidiecezjalnego. Odnowiono także elewację gotyckiego budynku dawnej kapituły. Konieczna inwestycja nie jest jednak ostatnią nagłą potrzebą tego miejsca.

  – Zrekonstruowano zniszczone elementy więźby, a dach pokryto ceramiczną dachówką. Zamontowano nowe rynny oraz rury spustowe. Odnowiono także elewację gotyckiego budynku dawnej kapituły, ponieważ uzupełniono ubytki w murze, oczyszczono cegłę i wymieniono część okien – opowiada ks. Józef Pater, dyrektor placówki kulturalnej.

  Wrocławska gmina sfinansowała całą inwestycję, a jest ona tym bardziej istotna, ze względu na zbliżające się trudne zimowe warunki atmosferyczne.

  Pierwszy etap prac remontowych górnej części budynku został przeprowadzony równo 2 lata temu z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Odnawianie i modernizowanie Muzeum Archidiecezjalnego cieszy, jednak dotychczasowe działania można nazwać zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Jak podkreśla sam dyrektor, na realizację oczekuje długa lista fundamentalnych renowacji.

  – Powinna być dokonana wymiana spróchniałych okien, nie mówiąc już o kanalizacji i sieci wodociągowej, której mamy jeszcze ołowiano-żelazne. Dalej, w fatalnym stanie funkcjonuje ogrzewanie. Stare. kaloryfery są tak skamieniałe wewnątrz, że przepustowość w nich jest prawie zerowa – wylicza ks. Józef Pater.

  Niestety, brakuje środków na tzw. audyt, czyli konkretne obliczenia dotyczące prac remontowych. Przypomnijmy, że Muzeum Archidiecezjalne we stolicy Dolnego Śląska zostało założone w 1898 roku i tym samym należy do jednego z najstarszych muzeów archidiecezjalnych w Polsce. Gromadzi ono m.in. bogaty i rzadki zbiór zabytków starożytnych i gotyckich głównie z czasów piastowskich Śląska. – Tu chodzi nie tylko o wielkie dobro archidiecezji, ale także bardzo ważne dziedzictwo kultury narodowe – kończy dobitnie opiekun tego cennego dla kultury i historii miejsca.

  _____________

   

  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół