Nowy numer 13/2024 Archiwum

Spotkanie liderów Parafialnych Zespołów Caritas

Rozdajesz żywność ubogim? Najpierw się pomódl! Ustalasz szczegóły zbiórki darów wielkanocnych? Rozpocznij od modlitwy!

Przygotowujesz świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom? Wcześniej przeczytaj fragment Pisma Świętego! – takie wezwanie usłyszeli liderzy Parafialnych Zespołów Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, którzy spotkali się, by opracować roczny plan działania.

Na co dzień troszczą się o chorych i ubogich w swoich parafiach, organizują zbiórki żywności i dofinansowują dzieciom obiady, każdego roku wysyłają najmłodszych na Wartościowe Wakacje z Caritas oraz rozprowadzają świece świąteczne. Dobroczynność w duchu Caritas i wzajemna wieź jest tym, co wyróżnia parafialne zespoły.

Niemal 120 wolontariuszy oraz kilku proboszczów parafii, gdzie takie zespoły działają, spotkało się na Eucharystii w kościele pw. św. Bartłomieja we Wrocławiu. W homilii ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas, wskazał na sakramenty jako najwłaściwszą drogę uczestnictwa w Bożej Miłości.

– Wolontariusz Caritas nie może żyć i dobrze służyć bez praktykowania częstej spowiedzi i Eucharystii – przypominał. Zanurzenie w Caritas, miłość miłosierną, jest tym, co wyróżnia wolontariuszy spośród ogromnej rzeszy filantropów.

Po dobrym początku liderzy parafialnych zespołów przenieśli się do Auli MWSD, gdzie wspólnie wypracowywali cele i zadania na ten rok. „Nie zapominajcie o dobroczynności i wzajemnej więzi” – słowa  z Listu do Hebrajczyków z liturgii tego dnia doskonale ukazywały, jak ważne są te dwa elementy budujące tożsamość wolontariuszy. Wszystkie zespoły zostały wezwane, by dzielić się pomysłami, inicjatywami i akcjami organizowanymi lokalnie.

– Chcę mieć o czym opowiadać w radiu i telewizji – naciskał rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas. – Bo my możemy przekazywać dobre newsy – dobrą nowinę. Świat dziś potrzebuje dobrych wiadomości, to będzie nasz wkład w ewangelizację – przekonywał ks. Dariusz.

Ważnym punktem sobotniego spotkania było wyjaśnienie zasad funkcjonowania i organizacji zbiórek publicznych. Włodzimierz Sopalski, koordynator zbiórek, opowiadał o zmienionych zasadach, dzielił się pomysłami i odpowiadał na liczne pytania. W ciągu roku parafialne zespoły wraz z Centrum Wolontariatu zbierają ponad 22 tys. kg żywności, każdorazowo w zbiórkach uczestniczy około 600 osób. Z przekazanych artykułów przygotowywane są paczki dla chorych i najuboższych parafian.

Sobotnie spotkanie stało się też platformą wymiany doświadczeń związanych z kampanią informacyjną o 1 proc. – Emeryci i renciści nie wiedzą, że mogą zadecydować o przeznaczeniu części swoich podatków – podkreślali liderzy zespołów. – To dzięki środkom z kampanii jednoprocentowej, możemy przygotować ponad 140 tys. posiłków rocznie! Pomóż w cudzie rozmnożenia chleba – usłyszeli wolontariusze. Apostołowie mieli kilka chlebów i dwie ryby, ale złożyli to w ręce Chrystusa; to nic, takie niewiele, zaspokoiło głód tysięcy zebranych.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy