• facebook
 • rss
 • Pasjonaci pieśni pasyjnych

  Agata Combik

  dodane 14.03.2015 23:20

  W Skarbimierzu odbył się przegląd utworów o wielkopostnej tematyce.

  Czy podobne spotkanie, Przegląd Pieśni Pasyjnych i Pokutnych, ma być smutne? Nie, raczej pełne zadumy, adoracji i miłości wyśpiewanej pod Krzyżem.

  – W tych utworach można ujrzeć człowieka, który czasem doświadcza buntu wobec wydarzeń swojego życia, człowieka zapatrzonego w oblicze cierpiącego Chrystusa, adorującego Go w grobie – mówi proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, ks. Stanisław Grzechynka. – Niektórzy przychodzą tu dla muzyki, by z zaciekawieniem posłuchać utworów innych niż te słyszane na co dzień.

  – Pomysł na Przegląd Pieśni Pasyjnych i Pokutnych zrodził się wśród członków naszego parafialnego Chóru „Cantate Domino”, który powstał 16 lat temu – tłumaczy Andrzej Sowa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, która wraz z parafią oraz Gminnym Zespołem Szkół w Skarbimierzu zorganizowała już czwarty taki przegląd. – Uczestników wciąż przybywa. W tym roku w naszym pasyjnym muzykowaniu wzięło udział 19 podmiotów wykonawczych: 3 chóry, 8 zespołów i 8 solistów, w sumie prawie 180 osób. Główny cel to oczywiście nie rywalizacja, ale śpiewanie na Bożą chwałę i spotkanie się ze sobą w przyjacielskiej atmosferze.

  Po przesłuchaniach, które odbyły się w gimnazjum, muzycy wzięli udział w Mszy św. w parafialnym kościele. Po koncercie laureatów rozpoczęła się uroczystość ogłoszenia wyników – m. in. z udziałem wójta Andrzeja Polita oraz Janusza Wójcika, dyrektora Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

  W kategorii zespołów trzy pierwsze miejsca zajęły: Schola „Światłość” z Lewina Brzeskiego, Zespół Loża, Grupa Małujowice oraz Schola Impuls. Jeśli chodzi o solistów, na podium stanęli: Kamil Grech z Makowic – który wykonał utwory Beaty Bednarz, następnie Jagoda Jadczyk – której akompaniowali mama i młodszy brat, oraz Magdalena Cokot. Wśród chórów najlepsi okazali się kolejno: Grodkovia z Grodkowa, Cantate Domino ze Skarbimierza oraz Canto Unitis z Lewina Brzeskiego.

  Przedstawiciel tego ostatniego, Henryk Malawski podkreśla, że śpiewanie w chórze to przygoda nie tylko muzyczna. – Spotykamy się na próbach i występach, ale organizujemy sobie także wieczorki, bawimy się razem – tłumaczy. – Zwykle usłyszeć nas można podczas liturgii, w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lewinie Brzeskim. To proboszcz zmobilizował nas do wspólnego śpiewania.

  Tymczasem w Skarbimierzu i okolicach już trwają przygotowania do kolejnego spotkania – tym razem utrzymanego w atmosferze wielkanocnej. 28 marca w Łukowicach Brzeskich odbędzie się IX Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz.


  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół