• facebook
 • rss
 • Bohaterki z Ravensbrück

  ela

  dodane 17.04.2015 14:15

  Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück młodzież wrocławskich szkół wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu organizują spotkanie poświęcone upamiętnieniu tego wydarzenia.

  Co jest niezwykłe w tej konferencji? To, że za jej organizację zabrali się licealiści zafascynowani kobietami z Ravensbrück. Wiele z nich przez kilka obozowych lat, mimo niedostatku, głodu i chorób nie straciło chęci do życia, a nadzieją zarażały współtowarzyszki. Jak zaznacza Ewa Rejman, główna inicjatorka przedsięwzięcia, celem konferencji jest to, by o ich bohaterskiej postawie nie zapomnieć.

  Spotkanie rozpocznie się 23 kwietnia o godz. 8.15 Mszą św. w kościele św. Ap. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. O godz. 10 rozpocznie się, w auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu przy ul. Szewskiej 37, merytoryczna część wydarzenia. Zaplanowano prelekcje pracowników Oddziałowego Biura edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu – Iwony Demczyszak oraz dr. Stanisława Bogaczewskiego a także prezentację zwiastuna filmu dokumentalnego w reżyserii Wojciecha Dembowskiego pt. Ravensbrück – Wanda Półtawska.

    Młodzież przedstawi sylwetki wybranych więźniarek obozu, a na zakończenie będzie miała miejsce chwila poezji recytowanej i śpiewanej.

  Spotkanie jest bezpłatne i otwarte. Organizatorzy proszą jednak o zgłoszenia grup zorganizowanych. Można to zrobić telefonicznie: 71 326 97 45 lub 71 326 97 51.

  Uroczystości odbywają się pod patronatem honorowym Prezesa IPN. Patronat medialny objęły redakcje: Radio Rodzina Wrocław, Gość Niedzielny, Niedziela, Droga oraz Gazeta Wrocławska.

  O dwóch bohaterkach z KL Ravensbrück można poczytać w artykule "Wyrwane z piekła" w aktualnym papierowym numerze Gościa Wrocławskiego (nr 16 z dn. 19 kwietnia) lub TUTAJ.

  Szczegółowy program konferencji:

  Kościół św. Piotra i Pawła we Wrocławiu - Ostrów Tumski, ul. Katedralna 4

  godz. 8.15 - uroczysta Msza św. w intencji zamordowanych, zmarłych i żyjących więźniarek z obozu w Ravensbrück

  Aula Zakładu Narodowego im. Ossolińskich  we Wrocławiu - ul. Szewska 37 (wejście od Zaułka Ossolińskich)

  godz. 10 - Przywitanie gości i odczytanie modlitwy obozowej

  Prelekcje:

  1. „Mysterium mali”. Rzeczywistość niemieckich obozów koncentracyjnych w XX wieku - dr Stanisław A. Bogaczewicz,
  2. Konzentrationslager Ravensbrück - Iwona Demczyszak.
  • Prezentacja zwiastuna filmu dokumentalnego „Ravensbrück - Wanda Półtawska” reż. Wojciech Dembowski
  • Przedstawienie sylwetek wybranych więźniarek z Ravensbrück: Józefa Kantor, Karolina Lanckorońska, Maria Liberakowa, Wanda Madlerowa, Katarzyna Mateja, Wanda Półtawska, Urszula Wińska, Maria Hszpańska - we wspomnieniach Michała Neumanna, Maria Rydarowska - we wspomnieniach Aleksandry Dudkiewicz.
  • Chwila poezji recytowanej i śpiewanej                             

  godz. 13 - zakończenie.


  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół