• facebook
 • rss
 • Można żyć poprawnie, ale bez ognia

  Agata Combik

  dodane 18.04.2015 21:41

  O przesłaniu płynącym z Emaus i z Avila mówił abp Józef Kupny w kaplicy wrocławskich karmelitanek bosych.

  – Wierzymy, że Chrystus zmartwychwstał, ale czy poznaliśmy, czy doświadczyliśmy mocy Jego zmartwychwstania w naszym życiu? – pytał, przewodnicząc 18 kwietnia Mszy św. dziękczynnej z okazji jubileuszu 500. rocznicy narodzin św. Teresy od Jezusa. Przypomniał, jak przez długie lata przyszła święta i doktor Kościoła żyła w klasztorze „poprawnie”, ale „letnio”, nie oddając się Chrystusowi „na całego”. „Ani Bogiem się nie cieszyłam, ani nie miałam zadowolenia ze świata” – pisała. – Po nawróceniu stała się mistyczką, ale i kobietą czynu – mówił metropolita, przywołując jej zaangażowanie w odnowę Karmelu i tworzenie kolejnych dzieł dotyczących duchowości.

  Arcybiskup mówił o potężnym doświadczeniu spotkania z Chrystusem i trwania w Nim, jakie było udziałem Teresy. Ukazywanie się jej Jezusa w wielu wizjach nie było najważniejsze. Potęgowało tylko wewnętrzne zjednoczenie z Nim. – Historia uczniów idących do Emaus, historia św. Teresy w różnym stopniu powtarza się w naszym życiu. Chrystus przyłącza się do nas, towarzyszy nam. Opowiadamy między sobą historię Jego życia, analizujemy nauczanie, przypowieści, świętujemy Jego zmartwychwstanie i... nie dostrzegamy, że On cały czas jest przy nas. Nasze oczy, jak na uwięzi, niczego nie dostrzegają... Mówimy o Nim jak o kimś dalekim, a On jest tak blisko – podkreślał. – Na pewno wielką łaską były mistyczne przeżycia św. Teresy, ale Chrystus wysłużył nam wszystkim tę samą łaskę bycia z Nim na co dzień, bycia z Chrystusem i w Chrystusie.

  O tym, jak się otworzyć na życie w Jego obecności, w przyjaźni z Nim, mówił wcześniej w karmelitańskiej kaplicy, podczas Triduum ku czci św. Teresy, o. Artur – zakonnik z karmelitańskiego eremu w Drzewinie. „Przepis”, wyprowadzony z nauki Teresy, jest prosty: na początek wystarczy kupić Ewangelię i codziennie, przynajmniej przez 15 minut, pochylać się nad fragmentem mówiącym o jakimś wydarzeniu z życia Chrystusa, wpatrywać się w Niego i serdecznie z Nim rozmawiać. Nie bronić się, gdy poprowadzi nas dalej.


  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół