• facebook
 • rss
 • Dziękujemy, przepraszamy, prosimy

  Karol Białkowski

  dodane 11.05.2015 15:44

  Bp Józef Pazdur spoczął w grobowcu biskupów wrocławskich na cmentarzu św. Wawrzyńca. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła Msza św. w katedrze wrocławskiej.

  Mszy św. żałobnej przewodniczył metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. - Dziś odprowadzamy na miejsce wiecznego spoczynku wyjątkowego człowieka. Niekwestionowany autorytet kilku pokoleń kapłanów i wiernych świeckich, nauczyciela i świadka wiary - mówił we wstępie. Przypomniał również, że Ksiądz Biskup szczerym sercem dzielił się miłością, pomocą, ofiarnością i zwykłą ludzką dobrocią z każdym człowiekiem, którego spotykał na swej drodze.

  W homilii bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki zwrócił uwagę, że śp. Ojciec Biskup w okresie powojennym najdłużej pełnił swoją posługę w archidiecezji wrocławskiej. Mówiąc o zmarłym podzielił jego życie na trzy etapy - do święceń kapłańskich, do święceń biskupich oraz na czas jego pasterzowania.

  Zwrócił uwagę, że to dom rodzinny wprowadził bp. Józefa na drogę modlitwy i pracy oraz na drogę troski o człowieka. - W swoich wspomnieniach mówiłeś nam o swojej troskliwej mamie i pracowitym ojcu - mówił bp Dec. Przekonywał, że zawsze na pierwszym miejscu w jego życiu był Pan Bóg. Wyraził też nadzieję, że teraz w pełni należy do Niego. - Wszystko, co do nas mówiłeś i co czyniłeś wskazywało, że Jezus był tu dla ciebie na ziemi drogą, prawdą i życiem. Wierzymy, że Pan przygotował ci w niebie mieszkanie - dodał.

  - Patrząc dzisiaj z perspektywy 30 lat na twoją posługę biskupią możemy łatwo zauważyć jak twoja wiara działała przez miłość, jak cnotę przewyższałeś cnotą i jak stawałeś w zawody ze sobą o lepsze, aby nigdy nie zadowalać się stanem faktycznym, nie spocząć na laurach, aby dążyć do stanu doskonalszego - mówił. - Wymagałeś zawsze od siebie, a dla drugich byłeś zawsze wyrozumiały. Nie byłeś wielkim teologiem akademickim, ale wielkim teologiem duszpasterskim, nauczycielem człowieczeństwa i chrześcijaństwa.

  - Drogi Ojcze wybija w tej sławetnej katedrze godzina pożegnania się z tobą. Zrobimy to bardzo skromnie twoimi słowami. Dziękujemy za to, że byłeś i za to kim byłeś. Przepraszamy, że cię niekiedy zasmucaliśmy naszą biernością i małostkowością. Prosimy, abyś pamiętał o nas tam w górze. I to już tyle. Resztę niech dopełni milczenie przed Bogiem, które, jak mawiał św. Jan Paweł II, jest samą modlitwą – zakończył.

  Trumna z ciałem bp. Józefa Pazdura spoczęła w grobowcu biskupów wrocławskich na cmentarzu parafii pw .św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida.

  Posłuchaj całej homilii:

  Relacja z pierwszego dnia uroczystości pożegnania Ojca Biskupa dostępna TUTAJ.


  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół