• facebook
 • rss
 • Zmarł ks. dr Henryk Lempa (uzupełnienie)

  PWT

  dodane 13.05.2015 11:18

  Biblista, lektor języka greckiego - 12 maja br. zmarł ks. dr Henryk Lempa, wieloletni wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. W marcu skończył 75 lat, w czerwcu obchodziłby 49. rocznicę święceń kapłańskich. Msza żałobna odbędzie się w piątek we Wrocławiu, a w sobotę pogrzeb w Bieruniu Nowym.

  Ks. dr Henryk Lempa urodził się 6 marca 1940 roku w Nowym Bieruniu (pow. Tychy). Studia teologiczne odbywał w seminarium duchownym we Wrocławiu. 24 czerwca 1966 roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął roczną pracę jako wikariusz w parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich. Następnie wyjechał do Rzymu, gdzie studiował najpierw na Biblicum, zdobywając w 1970 roku licencjat nauk biblijnych. Studia specjalistyczne kontynuował na Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie w latach 1972-73 był asystentem prof. G. Berniniego i prowadził seminarium naukowe ze Starego Testamentu. Po powrocie do diecezji został wikariuszem w parafii pw. św. Henryka we Wrocławiu.

  W 1977 roku uzyskał doktorat z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako adiunkt na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu wykładał historię zbawienia, środowisko biblijne i egzegezę Nowego Testamentu oraz język grecki. Wykładał także w seminarium duchownym w Nysie oraz we wrocławskim Kolegium Katechetycznym. Był sędzią prosynodalnym, członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich, uczestnikiem Międzynarodowych Kolokwiów Qumranologicznych.

  Uzupełnienie:

  Msza św. żałobna za śp. ks. Henryka Lempę odbędzie się 15 maja o godz. 12 w katedrze wrocławskiej. Będzie jej przewodniczył metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Msza pogrzebowa odbędzie się dzień później, 16 maja o godz. 13 w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym. Bezpośredni po Eucharystii nastąpi złożenie trumny z ciałem do grobu na miejscowy cmentarzu.


  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół