• facebook
 • rss
 • Miłość z zakasanymi rękawami

  ac

  dodane 07.06.2015 20:54

  Międzynarodowe Sympozjum Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego "Być miłością w sercu Kościoła" zgromadziło na Jasnej Górze ok. 200 osób.

  – Spotkanie pozwoliło nam na nowo zapatrzeć się w tajemnicę niezwykłej więzi Chrystusa Oblubieńca i Kościoła – Jego Oblubienicy – której my mamy być znakiem, obrazem – podkreśla jedna z wrocławskich uczestniczek spotkania. – To zakłada zaproszenie do szczególnej zażyłości z Chrystusem, otwarcie się na Niego w sakramentach, słowie Bożym, modlitwie, odpowiedź serca na Jego bezgraniczny dar. Jest także jednocześnie wezwaniem do konkretnej, praktycznej służby w Jego Kościele. Do takiej miłości z "zakasanymi rękawami".

  W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele indywidualnych form życia konsekrowanego – do których należą konsekrowane dziewice, wdowy i wdowcy, a także pustelnicy i pustelnice – kapłani towarzyszący im w realizacji powołania oraz grono osób zainteresowanych takimi formami życia. – Oddychajcie sercem i umysłem Kościoła – mówił do nich o. Leonello Leidi CP z Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Podkreślił, że specyfiką tego rodzaju dróg życia jest zakorzenienie nie w jednym charyzmacie, jednej wspólnocie życia konsekrowanego, lecz w tajemnicy Kościoła jako takiego, skoncentrowanie się na więzi z Kościołem lokalnym. – Jedynym źródłem i jedyną regułą jest dla was Kościół – podkreślał, zachęcając do "współodczuwania z Kościołem" i do "oddania własnego życia w bezgranicznej oblubieńczości".

  Kolejne referaty, homilie, dyskusje dotyczyły m.in. Maryi jako wzoru dziewictwa i wdowieństwa w Kościele, misji przedstawicieli indywidualnych form życia konsekrowanego, ich tożsamości, sposobu rozumienia tego rodzaju konsekracji – w wymiarze prawnym, teologicznym, duchowym. Cenne okazały się świadectwa osób realizujących takie powołanie w Algierii i na Ukrainie.

  Sympozjum zostało otwarte i zakończone przez Msze św. odprawione pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, przewodniczącego Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół