• facebook
 • rss
 • Kresy Wschodnie tak blisko nas

  Maciej Rajfur

  dodane 15.06.2015 21:10

  Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" we współpracy z wydawnictwem Arkady przygotował plenerową wystawę "Zabytki Kresów". Ekspozycja prezentowana będzie od 15 do 30 czerwca na ul. Kuźniczej.

  Na 30 planszach zaprezentowano zdjęcia autorstwa Mirosława i Magdaleny Osip-Pokrywków, które przedstawiają stan wybranych obiektów architektonicznych z terenów obecnej Ukrainy, stanowiących polskie dziedzictwo kulturowe. Miejsca i obiekty sięgają rodowodem czasów, gdy na ziemiach tych funkcjonowała jeszcze polska administracja. Ich dzisiejszy stan bywa bardzo zróżnicowany.

  Są takie, po których nie ma już śladu, a wiele pozostaje w postępującej ruinie. Spora część tych, które ocalały, zmieniła bezpowrotnie swój charakter i przeznaczenie. Istnieją wreszcie takie, które po latach zapomnienia przywrócono do pierwotnej funkcji i stopniowo nabierają na nowo piękna i blasku. 

  Intencją autorów wystawy jest zaprezentowanie miejsc i obiektów stosunkowo mniej znanych szerszej publiczności i w większości omijanych przez utarte szlaki kresowych wycieczek. 

  Autorzy wystawy to badacze i podróżnicy, którzy od kilku lat zajmują się dokumentowaniem polskiego dziedzictwa kulturowego na ziemiach wschodnich. Podróżują po świecie i publikują materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wspólnie wydali też kilka przewodników turystycznych. W podróż po zachodniej Ukrainie wybrali się z zamiarem odwiedzenia rodzinnych stron, a zainspirowani bogactwem sentymentalnych więzi wracali tam niejeden raz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół