Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kapelusznicy, ptaki, puls miłości i smok

20 czerwca wrocławskie mosty… oszaleją. Zmienią się w roztańczone, grające, pełne barw sceny. Zbliża się finał programu "Mosty" wpisanego w przygotowania do ESK 2016.

Mnóstwo wydarzeń artystycznych wypełni mosty, kładki, a nawet mostek między wieżami katedry św. Magdaleny czy „most”, jakim jest Przejście Świdnickie. Na Moście Tumskim zabrzmi Puls Miłości, Koło Gospodyń Miejskich zaprosi wrocławian na ptasie zabawy na moście w Parku Szczytnickim, w mieście pojawi się Kładka Kapeluszników.

„Mostowe” przedsięwzięcie to w wielu przypadkach nie tylko jednorazowa, barwna akcja. Przykładem jest „pospolite ruszenie”, jakie nastąpiło wokół inicjatywy, której centrum jest malowniczy Most Bartoszowicki – jak mówią: The MOST important BARTOSZOWICKI – łączący dzielnicę Śródmieścia i Psiego Pola. – Ta druga jest czasem traktowana jak kulturalny zaścianek, nie buduje się tu domów kultury, nie tworzy przestrzeni dla sztuki. Chcemy pokazać, że warto zainwestować w naszą dzielnicę. Że tu żyją ludzie, którzy chcą się spotykać, by malować, śpiewać, pisać wiersze  – mówi koordynująca projekt Renata Piwko-Wolny. – Zapraszamy, by przez ten most Śródmieście przyszło do nas i zobaczyło, co potrafimy.

A będzie co oglądać. 20 czerwca już od 14.00 do późnej nocy most zatętni życiem. Wypełnią go dzieła będące owocem 5 miesięcy warsztatów: obrazy, filmy, wideoklipy, rzeźby, ceramika – wielka multimedialna galeria. Cały most zmieni się w olbrzymiego… smoka, wypełni go taniec, muzyka i pantomima, odbędą się koncerty i pokazy teatru ognia Blissfemia Fireshow. – Naszym motywem przewodnim jest mało znana wrocławianom, a szkoda, legenda o Smoku Strachocie – tłumaczy pani Renata. To z tym stworem, szczęśliwie pokonanym, wiąże się nazwa osiedla „Strachocin” czy choćby ul. Smoczej. – W nasze warsztaty i inne działania prowadzone w ostatnich miesiącach włączyło się w sumie… ponad 2 tysiące osób. Zaprosiliśmy do współpracy ludzi z naszego terenu, którzy mogli nas czegoś nauczyć – poetę, artystę kowala czy pana Tadeusza Redera – autora spisanej legendy o Smoku Strachocie. Bardzo ważna okazała się współpraca m.in. z Warsztatami Terapii Zajęciowej „Wspólnota” przy ul. Smoczej, gdzie stworzyliśmy niezwykły mural.

Warto dodać, ze 20 czerwca odbędzie się premiera Szlaku Żelaznego Smoka – trasy turystycznej, która od Mostu Bartoszowickiego poprowadzi w stronę Lasu Strachocińskiego, a która ma szansę stać się na stałe jedną z atrakcji turystycznych Wrocławia.

Projekt został przygotowany głównie przez licealistów, wspieranych przez osoby dorosłe. Wśród organizatorów są: Ewelina Sowa, Sandra Wolny, Maciek Skorupa, Renata Piwko-Wolny, Renata Sowa,Emilia Kopecka -Zachara, Beata Mazur, Beata Skorupa oraz grupa przyjaciół skupiona wokół Stowarzyszenia Grupa z Pasją oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 we Wrocławiu.
Szczegółowy program oraz opis dojazdu do Mostu Bartoszowickiego znajdziesz na facebookowym profilu „Wąski Most – Szeroka Kultura”.

O wydarzeniach na innych wrocławskich mostach przeczytasz na mostywro.pl. Zobacz także tutaj.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy