• facebook
 • rss
 • Słowo w drodze

  ac

  dodane 11.07.2015 13:03

  Biblia Jubileuszowa peregrynuje po wspólnotach życia konsekrowanego wrocławskiej archidiecezji. Od 4 do 11 lipca przebywała w domu Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

  11 lipca została przekazana przedstawicielkom indywidualnych form życia konsekrowanego. Podczas wakacji odwiedzi jeszcze kilka żeńskich zgromadzeń zakonnych, a od września rozpocznie wędrówkę po męskich wspólnotach.

  Dla sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej lipcowa wizyta Pisma św. miała szczególne znaczenie – trwa właśnie rok dziękczynienia za 120 lat istnienia ich zgromadzenia, zbliża się 150. rocznica urodzin założycielki, bł. Marii Karłowskiej. Jubileuszowa Biblia przybyła do domu sióstr w miejscowości Święta Katarzyna w przeddzień niedzieli Opatrzności Bożej – patronalnego święta zgromadzenia. „W tym szczególnym czasie słuchania i rozważania Słowa Bożego gromadziłyśmy się na nabożeństwach Spotkanie z Biblią” – wspominają siostry w kronice peregrynacji. W owych spotkaniach uczestniczyli również pracownicy i pensjonariuszki prowadzonego przez siostry Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Świętej Katarzynie.

  Pięknie wydana Biblia Jubileuszowa wędruje po archidiecezji z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Została opracowana przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła. To szczególne wydanie Pisma św. powstało niejako z połączenia Biblii Paulistów – czyli współczesnego przekładu świętego tekstu – z ornamentyką i stylizacją tzw. Biblii gnieźnieńskiej z roku 1414. XV-wieczne dzieło, obchodzące w tym roku 600-lecie powstania, to pergaminowy rękopis gotycki, zawierający Stary i Nowy Testament po łacinie, a także prologi do poszczególnych ksiąg autorstwa św. Hieronima. Od 1960 r. przechowywane jest w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół