• facebook
 • rss
 • Imieniny, deszcz łask i... pielgrzymi pracujący

  ac

  dodane 08.08.2015 21:16

  Prawdopodobnie najgorętszy dzień pielgrzymki upłynął niezwykle radośnie.

  Grupa ósma, salwatoriańska, tradycyjnie już ósmego dnia świętuje swoje imieniny – co wykorzystuje organizując „bramkę” przy wyjściu z postoju w lesie pod Dąbrową. Ósemkowicze przepuszczają kolejne grupy dopiero wtedy, gdy przewodnik złoży im życzenia a przechodzący pielgrzymi proszeni są o „datki” w formie słodyczy.

  Podczas wędrówki nie brak radosnej zabawy i pląsów (choć „Orzech” dziś stanowczo zażądał, by zamiast popularnej belgijki nauczyć się krakowiaka) – a zarazem dzieją się tu rzeczy wielkie i poważne. Można usłyszeć mnóstwo świadectw składanych przez pielgrzymów. Łukasz dzielił się swoim doświadczeniem związanym z narkotykami, bezdomnością i… przemieniającym spotkaniu z Bogiem, Agnieszka – o otoczeniu przez Maryję opieką nienarodzonego dziecka oraz swoim przezwyciężaniu oporów wobec Niej. Można było usłyszeć o uzdrawianiu podczas pielgrzymki ran powstałych na skutek małżeńskiej zdrady, o niezwykłych splotach okoliczności prowadzących ludzi do pielgrzymowania, o nawróceniach i wyzwalaniu z nałogów.

  Warto dodać, że podczas dzisiejszej wędrówki wydarzył się również mały „cud” – przez chwilkę… pokropił deszcz. Mikroskopijny, ale jednak. Nieco większe deszcze spadały raz po raz na rozpalone głowy pątników w mijanych miejscowościach, gdzie raz po raz gospodarze polewali kolejne grupy wodą z gumowych węży.

  Co jeszcze się dzieje podczas jasnogórskiej wędrówki? Wre praca. Pośród pątników uwijają się służby pielgrzymkowe – wolontariusze oddający swój wolny czas na posługę wędrującym braciom i siostrom. Medycy, ludzie zajmujący się kuchnią, zaopatrzeniem i innymi sprawami gastronomicznymi, tzw. sanepid, kwatermistrze, biuro prasowe i inne służby informacyjne, tzw. druciki – osoby zapewniające nagłośnienie, ludzie zajmujący się sprawami liturgicznymi, transportem bagaży i mnóstwo innych osób – łącznie z „latającym Holendrem”, czyli człowiekiem od wszystkiego: Mariuszem Kłakiem (wspieranym przez niedużego jeszcze synka)… Jedna ze służb to „porządkowi”. Jak się dołącza do ich grona? – Raz do roku przeprowadzane są rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, którzy zwykle zgłaszają się sami – mówi Bogumił, funkcję tę pełniący po raz czternasty. Zdecydował się na taką służbę już rok po swoim pierwszym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. – Wśród pytań pada np. i takie, ile nocy kandydat jest w stanie przetrwać bez spania – tłumaczy. – Ogólnie jednak chodzi o to, by poznać człowieka – czy jest odpowiedzialny, odporny na stres, rozumie ducha pielgrzymki.

  Porządkowi tworzą taką małą armię. Jest 7 głównych porządkowych – których poznasz po złotych liściach dębu na czapce – oraz od 40 „porządkowych pielgrzymki", podzielonych na cztery drużyny, z których każda ma osobę odpowiedzialną. Jedna z drużyn ma zawsze dyżur nocny, kiedy patroluje teren, na którym śpią pielgrzymi, druga zajmuje się przygotowaniem posiłku, trzecia – porządkami, czwarta zasadniczo wypoczywa, w razie potrzeby jednak wspierając tę, która ma dyżur nocny.

  – W ciągu roku mamy formację, spotykamy się na dwóch wyjazdach – wyjaśnia Bogumił. – Jeden związany jest z podsumowaniem pielgrzymki jasnogórskiej i przygotowaniem się do trzebnickiej (zwykle odbywa się w Bardzie); drugi ma służyć głównie przygotowaniu kondycyjnemu. Jedziemy wtedy do Czech i intensywnie chodzimy po górach. Warto zauważyć, że Kościół w Czechach jest w nie najlepszej kondycji. Swoją obecnością ożywiamy nieco tamtejsze wspólnoty. Co jeszcze? Mieliśmy szkolenia z samoobrony, przechodzimy szkolenia dotyczące kierowania ruchem drogowym.

  Wiele można by opowiadać o misji braci w zielonych mundurach. Co ciekawe wielu z nich kształci już swoich następców – często towarzyszą im synowie. Czemu to robią, poświęcając swój urlop, by pracować jeszcze intensywniej niż na co dzień? Szkoła charakteru, radość ze służby, miłość do pielgrzymki… Pewnie wszystko naraz. Dziękujemy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół