• facebook
 • rss
 • Swietłana Aleksijewicz doceniona

  infpr

  dodane 08.10.2015 19:56

  Laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus - fundowanej przez miasto Wrocław, przyznawanej autorom prozy napisanej w języku polskim lub tłumaczonej na język polski - jest zdobywczynią Nagrody Nobla.

  Dziś w Sztokholmie, decyzją Komitetu Noblowskieg Swietłana Aleksijewicz zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jury noblowskie uzasadniło swoją decyzję pisząc, że przyznaje nagrodę „za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”.

  - Decyzja komitetu w Sztokholmie świadczy o sile literatury Europy Środkowej, co Wrocław dostrzegł znacznie wcześniej przyznając autorce największą nagrodę literacką w Polsce - powiedział Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia      

  Swietłana Aleksijewicz - pisarka i dziennikarka narodowości białorusko-rosyjsko-ukraińskiej, tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych; laureatka licznych międzynarodowych nagród. Specjalizuje się w literackich reportażach.

  W 2011 roku została laureatką Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, za powieść „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Opowiada ona historie kobiet, które walczyły w drugiej wojnie światowej przeciw Niemcom. Rosjanki, Białorusinki, Ukrainki były na pierwszej linii frontu, walczyły i ginęły ramię w ramię z mężczyznami. Były zwiadowczyniami, dywersantkami. Po wojnie ich poświęcenie i ofiara zostały umniejszone, zlekceważone i zapomniane. Swietłana Aleksijewicz przywraca pamięć o tamtych kobietach, przypomina ich cierpienia i wyrzeczenia.

  We Wrocławiu Swietłana Aleksijewicz jest znana i ceniona. Na podstawie jej książki „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Natalia Sołtysik zrealizowała spektakl „Walentina. The last human dog” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół