• facebook
 • rss
 • Redaktor wydania

  Karol Białkowski

  |

  Gość Wrocławski 46/2015

  dodane 12.11.2015 00:00

  Za kilka dni (18 listopada) przypada 50. rocznica wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich, które rozpoczęło proces powojennego pojednania między oboma narodami.

  Po obu stronach wielu było przeciwników zgody, jednak dzięki pokorze i otwartości udało się przełamać obawy. O okolicznościach powstania listu oraz o jego głównym inicjatorze i autorze, kard. Bolesławie Kominku, mogą państwo przeczytać na ss. IV–V oraz pośrednio na s. VI. Zachęcamy do wzięcia udziału w obchodach jubileuszu wydarzenia, które znacząco wpłynęło na politykę w relacjach polsko-niemieckich. W tym numerze również o „podniebnym” spocie Światowych Dni Młodzieży (s. VIII) oraz o Forum Młodych przygotowanym przez wrocławskich kleryków na temat uchodźców i islamu (s. III). Jest również wakacyjne zaproszenie dla seniorów (s. VII). Zachęcamy do lektury.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Bezimienny
   25.11.2014 23:51
   Do Adriana,Anny, Edka i im podobnych...

   Pretensje jakie macie do papieża świadczą, że narzekanie to wasze drugie imię. Papież nie odwiedził katedry? Był w Strasburgu cztery godziny. Jechał specjalnie do instytucji europejskich, nie byłą to wizyta we Francji. W piątek jedzie do Turcji. Zastanawiam się, czy jak wy przyjeżdżacie do jakiegoś miasta zawsze zwiedzacie tamtejsze kościoły czy tylko załatwiacie sprawy...

   Co do słowa Bóg w przemówieniach... Myślicie, że powtarzanie słowa Bóg daje efekt ewangelizacyjny? Od świątobliwej paplaniny raczej nikt się nie nawraca. Więcej, można swoją natarczywością do Boga zniechęcić...

   A co do frazy zbawienie duszy, to zagadka: ile razy znajdziecie tę frazę w Piśmie Świętym (dla ułatwienia, zbawienie dusz, w liczbie mnogiej)

  • Bartek
   26.11.2014 09:07
   "Być katolikiem znaczy być papistą: kochać Ojca Świętego jako Namiestnika Chrystusa, być Jemu posłusznym i bronić Jego czci" (cytat Ks. prałat dr Roman Kneblewski)

   Oto pożegnanie Papieża Benedykta z kardynałami:

   «Zanim się z wami pożegnam osobiście, pragnę wam powiedzieć, że nadal będę blisko was w modlitwie, zwłaszcza w najbliższych dniach, abyście byli w pełni otwarci na działanie Ducha Świętego, wybierając nowego papieża, aby Pan wam ukazał, tego, którego pragnie. Pośród was, w gronie Kolegium Kardynalskiego jest nowy papież, któremu dzisiaj przyrzekam swoją bezwarunkową cześć i posłuszeństwo».
  • ChristOurHope
   26.11.2014 11:13
   Wolna wola mówi nam o tym, że: mogę, powinienem, chcę, nigdy muszę. Dokładnie w tej kolejności.

   Co do nazwy własnej Boga, Którego określa się Imieniem m.in. Jest, Bóg-Amen, YHWH, Słowo mówiąc o "słowie" Bóg po pierwsze nie oddajecie natury i istoty (Istnienia) Jedynego Boga, po drugie MU ubliżacie, gdyż jest to nazwa własna o wymowie szczególnej. Bóg Jest Bytem (Istotą) Transcendentną, nieopisywalną słowami tego świata, co nie musi wcale oznaczać uznania JEGO suwerenności w życiu każdego człowieka. Jest to kwestia prywatna. Kwestia wolnej woli. Natomiast panowanie Boga nad światem jest niezaprzeczalne. Szatan może panować nad poszczególnymi ludźmi czyniąc ich bezwolnymi, Bóg nad całą ziemią. Bóg Jest harmonią, porządkiem, ładem, pokojem, którego świat nigdy nam nie da. JEGO ofiarność jest można tak powiedzieć znakiem firmowym.
  • DobraNowina
   26.11.2014 11:17
   Portal www.TwojaParafia.pl powstał w hołdzie Papieżowi – Świętemu Janowi Pawłowi II z myślą o zaangażowanie w dzieło szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego. Dołącz do nas !
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół